ABC Müzesi

ABC Müzesi / Aranguren & Gallagos Architects
Mimar: Aranguren & Gallegos Architects
Yer: Madrid, İspanya
Yapım yılı: 2011

ABC Müzesi, Madrid’in kültürel sembolü ve uluslararası bir sanat merkezi olması amacıyla Aranguren & Gallagos Architects tarafından tasarlanmış bir müze, çizim ve illüstrasyon merkezi. Aranguren & Gallagos Architects, eski bir fabrika binasını, yapının tarihi kimliğine zarar vermeden değiştirerek modern bir müze binasına dönüştürmüş.

ABC Müzesi / Aranguren & Gallagos Architects

© Jesús Granada

ABC Müzesi, 1,500 sanatçının toplam 200,000’i aşkın eserine ev sahipliği yapmaktadır. Genellikle çizimler ve illüstrasyonlardan oluşan müzenin koleksiyonunda modern zaman yazarlarının eserleri de bulunmaktadır. Müzenin iki temel amacı var: ABC Koleksiyonunu koruyup sunmak ve geniş bir kültürel program oluşturmak. Geçici sergiler, atölyeler, konferanslar, münazaralar gibi çeşitli sanatsal aktiviteler aracılığıyla müzeyi canlı, yaratıcı ve dinamik bir mekana çevirmek amaçlanmış.

Eski fabrika binasının olduğu ‘tekil’ bir alanı yeni bir sanatsal merkeze dönüştürmek için Aranguren & Gallegos çeşitli çözümler geliştirmiş. Bu mekanı kentsel çevreyi ve kullanım zenginliğini göz ününde bulundurarak yeniden modelleyen mimarlar şehrin tarihi dokusuna saygılı fakat mimari olarak yenilikçi bir tasarım üretmiş.

ABC Müzesi / Aranguren & Gallagos Architects

© Jesús Granada

Tasarlanan yeni müze binası toplam 3,000 metre karelik bir alana sahip, ikisi yer altında olmak üzere toplam altı kata dağılmış bir yapı. Yapının önünde oluşturulan kamusal bir meydanın altında tasarlanan yüksek tavanlı alan ana sergi alanı olarak tasarlanmış. Zemin kotunun altında tasarlanan ana serge alanı modern mimari unsurların fabrikanın tarihi dokusu ile birleştiği detayları içermekte. Odanın zemininde kullanılan oksitlenmiş demir zeminden yükselerek fabrikanın iç cephesini kaplıyor. Cephede açılan üçgen açıklıklar ise yapıya kendine özgü bir karakter kazandırmış.

ABC Müzesi / Aranguren & Gallagos Architects

© Jesús Granada

Giriş katı bir ‘karşılama mekanı’ olarak tasarlanmış. ABC Müzesi’nin ikinci katı ise müzenin idari mekanlarına ayrılmış. Sanat eserlerinin sakklandığı müzenin deposu ise üst düzey güvenlik ve korunma şartlarının sağlanabilmesi için bodrum katında bulunuyor.

Müzeye giriş, yapının bir cephesini kaplayan, üçgen camlar ve çelik fayanslar ile bezenmiş bir avludan sağlanmakta. Avluyu kaplayan cam ile kaplanmış üçgen açıklıklar, yapının bodrum katında bulunan, illüstrasyonlar ve çizimlerin sergilendiği galeri alanlarına ışık sağlamakta.

ABC Müzesi / Aranguren & Gallagos Architects

© Jesús Granada

Eski fabrika binasının bulunduğu zeminin yukarısındaki katta ise ikinci bir sergi alanı, atölye alanları, ofisler ve bir resepsiyon var. Müzenin tasarımında, eski binanın tarihi özellikleri korunmaya çalışılmış. Yapının sokağa bakan cephelerinde orijinal tuğla cephe korunmuş. Bu cepheye bitişik olarak tasarlanan tek katlı cam kafe ise giriş avlusunu örtmekte.


RELATED POST