READING

Bund Finans Merkezi

Bund Finans Merkezi

Bund Finans Merkezi / Foster + Partners, Heatherwick Studio

Mimar: Foster + Partners, Heatherwick Studio
Yer: Şangay, Çin
Yapım yılı: 2017

Bund Finans Merkezi (The Bund Finance Centre), dünyaca ünlü Heatherwick Studio ve Foster + Partners grubunun ortak bir projesi. Aslen Şangay’ın deniz kıyısında kalan bölgesini canlandırmak için oluşturulmuş masterplan, şehrin en meşhur caddesi olan Bund’un sonunda bulunuyor.

Bund Finans Merkezi / Foster + Partners, Heatherwick Studio

© Laurian Ghinitoiu

Şangay’da düzenlenmiş bu masterplanın asıl amacı şehrin merkezine doğru yoğunlaşmış hayatını deniz kıyısı bölgesine de yansıtmak ve burada bankaların ve finans kuruluşlarının bulunduğu bir bölge oluşturmak. 420.000 metrekarelik bir alanda düzenlenen masterplanın en önemli beklentilerinden bir tanesi bölgede yapılacak olan tasarımların caddeden geçen yayalar için geçirgen olması. Bund Finans Merkezi, eski şehir merkezi ve yeni finans bölgesini bağlayan ögesi oluyor alanda.

Bund Finans Merkezi / Foster + Partners, Heatherwick Studio

Masterplan Alanı Perspektif

Alanın güney kısmına, Şangay’ın varolan kentsel dilinden esinlenilerek, iki adet 180 metrelik kuleler yerleştirilmiş. Bu kulelerin Şangay’ın kent simgelerinin arasında yerini alması bekleniyor. 180 metrelik kulelere karşılık Bund Finans Merkezi’nin denize bakan yapıları, çok daha kısa tutulmuş ve Bund’da bulunan 19. yüzyıla ait önemli yapıların ritmine ve ölçeğine uygun olması sağlanmış. Bu yapılardan en dikkat çekeni de masterplanın kalbini oluşturan Fosun Vakfı (Fosun Foundation).

Bund Finans Merkezi / Foster + Partners, Heatherwick Studio

© Laurian Ghinitoiu

Bund Finans Merkezi’ndeki Fosun Vakfı, esnek bir kurgulanışa sahip bir sanat ve kültür merkezi. Yapı, Bund Finans Merkezi masterplanının sergi alanlarını, geleneksel Çin tiyatrolarının açık sahnelerinden esinlenilerek oluşturulmuş etkinlik ve performans mekanlarını barındıran ögesi.

Bund Finans Merkezi’nin sosyal hayatının kalbindeki Fosun Vakfı Kültür Merkezi, bölgede düzenlenecek uluslararası sanatsal ve kültürel etkinlikler için bir platform olarak kurgulanmış -bunun yanında birtakım marka etkinlikleri, ürün tanıtımları vb. programlara da uygun. Yapı, hareket eden borularla oluşturulmuş bir perdeyle örtülmüş. Bu örtü, binanın farklı kullanımlarına adapte olacak şekilde tasarlanmış kinetik bir örtü: ihtiyaç duyulduğunda balkonda bulunan sahnenin kullanımını mümkün kılıyor.

Bund Finans Merkezi / Foster + Partners, Heatherwick Studio

© Laurian Ghinitoiu

Cephedeki bu hareketli örtü yerel birçok mühendisle ortak bir çalışma sonucu oluşturulmuş. Örtü, üç katmanlı perdeden oluşuyor. Bu perdeler de ‘püskül’lerle oluşturulmuş. Tam olarak 675 magnezyum alaşımı boru -perde püskülü-  ile oluşturulmuş hareketli cephe perdesi, yine Çin’in geleneklerine referans veren bir karaktere sahip. Borular 2 metreden 16 metreye değişen uzunluklara sahip. Burada amaç her bir perde bandının birbirinden bağımsız algılanmasını kolaylaştırmak olmuş. Sonucunda ortaya kaydıkça farklı aralıklarla birbirinin üstüne denk gelen ve bu hareketleriyle yapıda görsel bir etki ve farklı opasitelikler yaratan bir karakter çıkıyor, Bund Finans Merkezi’nin kalbinde oldukça dikkat çeken yapıyı oluşturarak. Yapı, kinetik mimarinin farklı bir yorumlanışı anlaşılacağı üzere.

Kinetik Mimari: Bütüncül strüktürel sağlamlığı azaltmadan, strüktürün bir kısmının hareketine olanak sağlayan tasarım konsepti.

Bund Finans Merkezi / Foster + Partners, Heatherwick Studio

© Laurian Ghinitoiu

Bund Finans Merkezi, bulunduğu alanda farklı programlarda 8 yapı ile oluşturulmuş. Ofisler, butik otel, kültür merkezi, lüks mağazaların hepsi peyzaj düzenlemesi gerçekleştirilmiş geniş bir kamusal meydanda yerini bulmuş bu masterplan içerisinde. Yapıların dilinde ortak olan, bronz detaylar ve işlenmiş taşlarla kurgulanmış olan yüzeyler; Bund Finans Merkezi’ni hem dikkat çekici kılıyor hem de yapıları değerli taşlara benzetiyor. Her binanın kenarları, süslü, el ile işlenmiş granit ile kaplanmış. Yukarılara çıkıldıkça daralan bu kaplama, zeminde katı şekle vurgu yaparken, yukarıda yerini cama bırakıp yapıların saydamlığına katkı sağlıyor.

Bund Finans Merkezi / Foster + Partners, Heatherwick Studio

© Laurian Ghinitoiu

Heatherwick Studio’nun kurucusu Thomas Heatherwick: ‘’Şangay’ın tarihi kesimine giriş kapısı olan bu önemli lokasyonda yeni bir şey yapma fırsatı gerçekten olağanüstü. 420.000 metrekarelik geniş alanı kapsayan bu projeyle biz, Çin’in inşa edilmiş mirasını bağlayan ve binlerce insanın biraraya geleceği, birarada çalışacağı anlamlı bir kamusal mekan yaratan yeni yollar aradık. Bund’un etrafında varolan tarihi binaların ölçeklerinden ve maddeselliğinden esinlenerek, yüksek performans cam sistemler ve el ile işlenen taşı harmanlayan ofis binaları, alışveriş mekanları ve kültürel binalar yarattık. Sonucunda Bund Finans Merkezi’ndeki bu yapılar, yeni kamusal mekanları oluşturdu ve tarihi Bund yapılarının mirasıyla bir iletişim kurdu.’’.

 

Kaynak: 

“Bund Finance Centre / Foster + Partners + Heatherwick Studio” 13 Oct 2017. ArchDaily. Accessed 19 Jan 2018. <https://www.archdaily.com/881511/bund-finance-centre-foster-plus-partners-plus-heatherwick-studio/> ISSN 0719-8884


RELATED POST