READING

Galileo Galilei Planetaryumu

Galileo Galilei Planetaryumu

Galileo Galilei Planetaryumu - Enrique Jan

Mimar: Enrique Jan
Yer: Buenos Aires, Arjantin
Yapım yılı: 1962-1968Galileo Galilei Planetaryumu (Planetario Galileo Galilei), Arjantinli mimar Enrique Jan tarafından 1962 yılında tasarlandı. Buenos Aires’de, Fransız peyzaj mimarı Charles Tays’ın tasarladığı 3 Şubat Parkı’nda (Parque 3 de Febrero) bulunan yapı, Arjantin’in en büyük planetaryumu ve şehrin en ikonik temsilcilerinden bir tanesi.

Galileo Galilei Planetaryumu - Enrique Jan

© Wikipedia – Partyzan

Yapı, mimarlık ve astronomi arasındaki ilişkiyi vurgulayan bir forma sahip. Küresel ve silindirik formların bir araya gelmesiyle oluşan planetaryum, matematik ve mimariyi bir araya getiriyor. Bu bağlamda yapının Buenos Aires için oldukça büyük bir görevi var: şehirde yaşayan halk ile bilim dünyası arasında bir köprü kurmak.

Galileo Galilei Planetaryumu - Enrique Jan

© Flickr – Luis Agerich

Enrique Jan, Galileo Galilei Planetaryum’unu ‘dünya üzerinde eşkenar üçgen modülü üzerinden tasarlanan ve inşa edilen ender yapılardan biri’ olarak tanımlıyor. Özellikle plan düzleminde tekrar ederek bir örüntü oluşturan eşkenar üçgensel alanlar yapının geneline şekil veriyor. Böylece parçalar halinde tasarlanmış mekanlar bir araya gelerek binanın bütününü oluşturuyor.Yapının inşaatına 1962 yılında başlanmış ve planetaryum 5 Nisan 1968 günü ziyaretçilerine kapılarını açmış. Toplam beş katlı planetaryum üç ana alana ayrılmış: giriş alanları, birinci katta bulunan ana sergi alanı ve 20 metre genişliğindeki üç yarımküre kubbenin altındaki dairesel gökevi odası.

Galileo Galilei Planetaryumu - Enrique Jan kesit

Kesit

Giriş alanında, yapıyı çevreleyen süs havuzunun üzerinden geçen bir köprü bulunuyor. Bu köprünün üzerinde farklı zamanlarda dünyaya düşen gök cisimleri sergilenmekte. Planetaryumun giriş salonu ziyaretçileri birinci kata çıkan dönel bir medivene çıkarıyor. Buradan aşağı katlara veya birinci kattaki üçgen sergi alanına çıkılabiliyor. Yapının bodrum katında ise bir kütüphane, yönetim odaları, tuvaletler, depo odaları ve tenkik alanlar bulunuyor.

Galileo Galilei Planetaryumu - Enrique Jan

© Wikipedia – Claudio Elias

Galileo Galilei Planetaryumu 2011 yılında restore edildi. 2011 yılına kadar yapının ana odasında odanın iç alüminyum kubbesine üzerine yansıtmalar yapan 5 metre uzunluğunda ve 2.5 ton ağırlığında bir projektör bulunuyordu. 2011 yılında ana odanın tüm elemanları, projeksiyon ve alüminyum levhalar ile birlikte yenilendi. Devasa kubbenin dışına ise LED ışıklandırma sistemi yerleştirildi. Bu sayede geceleri planetaryumun üzerinde parkın tamamından görülebilecek ışık şovları yapılıyor.
RELATED POST