READING

Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi

Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi

Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi / gmp Architekten

© Christian Gahl

Mimar: gmp Architekten von Gerkan, Marg und Partner
Yer: Guangxi, Çin
Yapım yılı: 2018

Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi (Guangxi Culture & Art Center), 2018 Eylül ayında Nanning’te kapılarını açmıştır. Proje, bundan 4 yıl önce gmp Architects tarafından kazanılan bir kültür merkezi yarışması sonucu ortaya çıkmış. Çin’de çok popüler, çok çeşitli müzikal ve kültürel programların mekanı olarak hizmet veren türden büyük bir tiyatro salonuna sahip. Yapıda Avrupa opera geleneğindeki klasik eserlerin yanı sıra konserler, müzikaller ve gala şovları dahil etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi / gmp Architekten

© Christian Gahl

Yapı üç ayrı konser salonundan oluşuyor. Üç konser salonu, servis birimlerini barındıran doğal taş kaplı bir kaide binasında, ayrı hacimler olarak düzenlenmiştir. Yapının güneybatısında bulunan opera binası 1600 koltuk ve 600 metrekarelik sahnesi ile proje kapsamında oluşturulan yapay göle göle açılıyor. Bu opera binası, yapının dışarıdan görünen üç, organik formlu hacminin en büyüğünde bulunuyor.

Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi / gmp Architekten

© Christian Gahl

Klasik opera yapılarının geleneğini takiben Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi’nin opera salonunun oturma alanı at nalı şeklinde düzenlenmiş. Partere ve balkonlara bir fuaye ve bir merdiven düzenlemesi ile ulaşılıyor. Konser salonlarında yumuşak kavisli ahşap panelli yüzeylerle sıcak bir atmosfer yakalanmış. Bu opera salonu da dahil olmak üzere yapının tüm performans sahneleri, 1.5 ile 1.8 saniye arasında yankılanma sürelerine sahip. Salonlar ideal akustik koşulları sağlayacak şekilde tasarlanmış. 

Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi / gmp Architekten

© Christian Gahl

Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi’nin doğu tarafında yer alan 1200 koltuklu ve yuvarlak sahne alanına sahip konser salonu ise uzun bir altıgen şeklinde tasarlanmış. Bu salon, 64 farklı ses genişliğine uygun bir organa sahip. Bu nedenle, Bruckner gibi bestecilerin müzik performansları için uygun: oda müziğinden senfoni konserlerine kadar geniş bir repertuvar sağlayabiliyor. Duvarlarda ve tavanlarda geniş ahşap şeritler, görsel açıdan salona belirli bir ritmik düzen sağlıyor.

Yapının bir diğer salonu ise 550 koltuklu olan. Bu salon, yapının kuzeyinde yer alan en küçük salonu ve çok işlevli bir kurguya sahip. Elektronik olarak kontrol edilen akustiği, yankılanma süresinin sonsuz değişkenlikle ayarlanabilmesini sağlıyor. Salon aynı zamanda kaldırılabilir platformlar sayesinde müzik, bale, tiyatro gösterileri ve defileler için farklı sahne kurguları oluşturulabiliyor.

Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi / gmp Architekten

© Christian Gahl

Salonları barındıran üç bina ortak yüzen bir çatı ile birleştirilmiş. Çatı, cephelerle benzer şekilde, çelik bir taşıyıcı ve beyaz alüminyum paneller ile kaplanmış. Yapının kabuğu, büyük bir panjur yapısına benziyor. Yong Nehrinin karşı yakasından ya da Nanning Köprüsü’nden  bakıldığında, Nanning ve Guangxi eyaletinin bu olağanüstü kültür merkezinin parlak beyaz kütlesi, dalgalı çevresinin aksine büyük beyaz hacmiyle masif bir algıya sahip. Çatıyı ve tüm yapıyı kaplayan kabuk, bakış açısına bağlı olarak, binanın silüetinin dinamik olarak değişmesini saplıyor. Tüm yapı şehri saran, Guangxi manzarasına özgü olan doğal karst oluşumlarıyla ilişki kuruyor.

Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi / gmp Architekten

© Christian Gahl

Guangxi Kültür ve Sanat Merkezi, yapıldığı yıldan itibaren Çin’in önemli bir kültür yapılarından biri haline gelmiş. Çok çeşitli performanslara ev sahipliği yapabilen kurgusu nedeniyle önemli bir kültürel tesis olan yapı, genelde Almaya ve Çin’de faaliyet gösteren gmp Architects ekibinin Çin’deki 3. büyük kültür yapısı.


RELATED POST