Kristal Evler

Kristal Evler - MVRDV

© Daria Scagliola & Stijn Brakkee

Mimar: MVRDV
Yer:  Amsterdam, Hollanda
Yapım yılı: 2016

2017 Yılın Binası (Building of the Year) ödülüne layık görülen Kristal Evler, Hollanda kültürünün uluslararası mimari normlar ile birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmış bir konsepte sahip. Önceden ağırlıklı olarak evlerin bulunduğu fakat Amsterdam’ın en ünlü alışveriş caddesi olan PC Hooftstraat’ın üzerinde bulunan yapı, caddede geçmişte bulunan binaların modern bir mimari yorumu olarak ön plana çıkmaktadır.

© Daria Scagliola & Stijn Brakkee

MVRDV, bölgede yer alan mevcut binalarda kullanılan mimari yöntemleri cam bir cephe üzerine adapte ederek caddenin tarihi geçmişini korumayı amaçlamıştır. Görsel olarak yığma tuğla duvarları ve pencere boşluklarını andıran cam cephe, cadde üzerindeki orijinal binaların cephelerinin bir taklididir. Oluşturulan bu cam cephe, yükseldikçe terracotta yığma duvar ile birleşmekte ve binanın üst katlarının cephesini yığma taş duvarlar ve pencereler oluşturmaktadır.

© Daria Scagliola & Stijn Brakkee

MVRDV’nin bu şekilde geçmiş mimari tekniklerine dönük bir strateji izlemesinin amacı, dünya genelinde oluşturulan alışveriş merkezlerinin ve caddelerin eski kimliklerini yitirmesidir. Globalleşen dünya, mimaride de standart ve birbirinin benzeri alışveriş caddelerinin oluşmasına sebep olmuştur. Bu standartlaşma sürecine dikkat çekmek amacıyla, MVRDV tarafından böyle bir mimari yol izlenmiştir.

Cephe Diyagramı

Dünya üzerinde benzeri olmayan bu cephe tasarımını hayata geçirebilmek için MVRDV, dünya üzerinden pek çok firma ile ortak çalışmalar yürütmüştür. Kristal Evler’in cephesinde kullanılan cam tuğlalar Venedik’te üretilmiştir. Delft Üniversitesi ve mühendislik firması ABT bir araya gelerak cam tuğlaların birbirine tutunmasını sağlayan yapıştırıcıyı geliştirmiş ve yapının strüktürel sistemi çözülmüştür.ü

© MVRDV

Bina proje alanında inşa edilmeden önce, laboratuvar ortamında yapılan birçok deney sonucunda cam tuğlalar ve yapıda kullanılacak diğer malzemeler test edilmiştir. Cam cephenin sağlam ve dayanıklı olduğundan emin olmak için pek çok deneyler yapılmıştır.

Kristal Evler’in zemin katı, Fransız moda markası Chanel’in bir mağazası olarak kullanılmaktadır.
RELATED POST

  1. […] 2017 Yılın Binası (Building of the Year) ödülüne layık görülen Kristal Evler, Hollanda kültürünün uluslararası mimari normlar ile birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmış bir konsepte sahip. Önceden ağırlıklı olarak evlerin bulunduğu fakat Amsterdam’ın en ünlü alışveriş caddesi olan PC Hooftstraat’ın üzerinde bulunan yapı, caddede geçmişte bulunan binaların modern bir mimari yorumu olarak ön plana çıkıyor. MVRDV, bölgede yer alan mevcut binalarda kullanılan mimari yöntemleri cam bir cephe üzerine adapte ederek caddenin tarihi geçmişini korumayı amaçlamış bu projesinde. Yapı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız. […]