Küp Evler

Mimar: Piet Blom
Yer: Rotterdam, Hollanda
Yapım yılı: 1984

Hollanda’nın Rotterdam şehrinin en önemli turistik yapılarından biri olan Küp Evler, 1984 yılında Hollandalı mimar Piet Blom tarafından tasarlanmış. II. Dünya Savaşı sonrasında Rotterdam’ın Oude Haven bölgesindeki binaların yıkılması sonucunda, Piet Blom bu bölgeye yeniden bir mimari kimlik kazandırmak için görevlendirilmiş. Küp Evler, Rotterdam’ın savaş sonrası kentsel dönüşüm projesinin bir parçası.

Küp Evler / Piet Blom

© Dirk Verwoerd

Piet Blom, şehirde yaşayan toplumların bir köy hayatı oluşturması gerektiğini düşünmektedir. Metaforik olarak bir ağaç üzerinde yaşamayı düşleyen Blom, Küp Evler’i bu teorik düşünce etrafında şekillendirmiş. Şehir merkezinde 45 derecelik açıyla duran, altıgen şeklindeki ilginç kübik evlerin her biri bir ağacı, hepsi birlikte ise ormanı simgeliyor. Blom bu fikrini, daha önce Le Corbusier’nin ortaya attığı şehircilik fikirlerinden esinlenerek ortaya çıkarmıştır.

Küp Evler / Piet Blom

© Dirk Verwoerd

Blom, Küp Evler’in tipik evlerden olmasını istememiş. “Bir yapının ev olabilmesi için, dışarıdan bakıldığında ev olduğu anlaşılmalıdır.” görüşüne karşı çıkan Blom, Küp Evler’i bu doğrultuda tasarlamıştır. 77’de yapımına başlanmış Küp Evler’den 55 tane planlanmış olsa da, şu ana kadar 38’i küçük, 2’si süper küp olmak üzere toplam 40 adet ev bulunmakta.

Küp Evler / Piet Blom

© Dirk Verwoerd

Yapının tamamını oluşturan her bir küp, ahşap bir iskelet ile ayakta tutuluyor. Evlerin yalıtımı taşyünü ve çimento-ahşap bazlı plakalar kullanılarak sağlanmış. Her bir küp farklı açılarda ve geometrik şekilde tasarlandığı için yapıların içine hava akışı kolayca sağlanabilmiş. Küplerin tamamının yapımının zorluğu nedeniyle ilk olarak bir temsil küp üretilmiş ve yapının tamamının inşaatı bu temsil inşaat üzerinden şekillenmiş. 

Küp Evler / Piet Blom perspektif

Perspektif

Küpler yana yatırılmış ve altıgen şekilli yapılar ve üç seviyede yaşama alanına sahip. Üçgen şekilli alt katta salon bulunuyor. Buradaki dışarı açılan pencere, yan yatık küpün eğiminden dolayı aşağı bakıyor.

Küp Evler / Piet Blom görünüş

Kuzeydoğu görünüş

Orta kat, yatak odası ve banyodan oluşurken üçgen şeklindeki en üst kat ise ekstra yatak odası veya oturma odası olarak kullanılabiliyor. En üst kat, çevresi pencerelerle çevrili üç yönlü bir piramit yapıda olmasından dolayı harika bir Rotterdam manzara sunuyor.

Küp Evler / Piet Blom plan

Çatı planı


RELATED POST

  1. […] yapının Blaak İstasyonu tarafındaki çıkışından şehrin bir diğer ikonik yapısı olan Küp Evler de […]