Milam Rezidansı

Milam Rezidansı - Paul Rudolph

© wikiarquitectura.com

Mimar: Paul Rudolph
Yer: Jacksonville, Florida, ABD
Yapım yılı: 1959-1971

Paul Rudolph, Milan Rezidansı’nı (ya da Milam Evi) Amerikan genç mimar Arthur Milam’ın isteği üzerine 1961 yılında tasarlamış. Rudolph’un Florida’da tasarladığı son ev olan Milam Rezidansı, oldukça temel bir mimari prensibe dayandırılmış. Rudolph, tasarım fikrini sağlam bir nedene oturtup tasarım kuralları ve mantık çerçevesinde mimarlık hakkında hiçbir fikri olmayan birinin bile anlayableceği bir mesaj vermeyi hedeflemiş.

Milam Rezidansı - Paul Rudolph plan

Görünüş

Yapının en dikkat çekici yönü olan beton cephesi, Rudolph’un bu ilkesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış. Evin oldukça uzak bir mesafeden bile algılanabilmesini sağlayan cephe, iç ve dış mekanlar arasındaki ayrımı sağlıyor. Arkasındaki strüktürden bağımsız duran cepheyi oluşturan dikdörtgen ve kare şeklindeki beton çerçeveler güneş kırıcı özelliğe sahip. Cephenin yarattığı görsel etki, Rudolph’un bir başka tasarımı olan Orange County Hükümet Binası ile benzerlik gösteriyor.

Milam Rezidansı - Paul Rudolph

© Archdaily

Milam Rezidansı mekansal organizasyonun yapının formunu ve strüktürel sistemini şekillendirdiği bir yapı. Katı bir modüler mekansal organizasyon ilkesine sahip olan Paul Rudolph, Milam Rezidansı’nda oldukça kompleks kat planları kullanmış.  Evin içindeki birbirinden farklı yatay ve dikey mekanlar duvarlar, çerçeveler ve döşemeler ile birbirlerinden ayrılmış. Rezidansın içindeki tüm mekanlar fonksiyon öncelikli olarak tasarlanmış.

Milam Rezidansı, güneye; Atlantik Okyanusu’na doğru uzayan bir yapıya sahip.  Evin zemin kat olanı, iki kat yüksekliğindeki ferah bir oturma odasının etrafında kurgulanmış. Oturma odasının bir yanında çalışma odası, diğer yanında ise iki basamak yüksekte açık bir yemek odası bulunuyor. Bu basamaklar oturma elemanları olarak da kullanılabiliyor.

Milam Rezidansı - Paul Rudolph plan

Kat Planları

Rudolph, kullanıcıların isteklerine göre evin içinde farklı ‘ruh halleri’ yaratmayı planlamış. Bu doğrultuda evin içine alçak tavanlı bir okuma odası, yüksek tavanlı salon, şöminenin yanında küçük bir barbekü gibi mekanlar yerleştirilmiş. Evin üst katında ise dört yatak odası, giyinme odası, teras, galeri ve oturma odasına bakan geniş bir boş alan bulunuyor.

Milam Rezidansı - Paul Rudolph

© wikiarquitectura.com

Rudolph’un çoğu tasarımında olduğu gibi Milam Rezidansı da betonarme döşeme ve bloklar ile inşa edilmiş. Cephede ve iç mekanlarda terazzo ve seramik kaplama tercih edilmiş.

 


RELATED POST