READING

Nanjing Sifang Sanat Müzesi

Nanjing Sifang Sanat Müzesi

Nanjing Sifang Sanat Müzesi / Steven Holl

Mimar: Steven Hol Architects
Yer: Nanjing, Çin
Yapım yılı: 2011

Nanjing Sifang Sanat Müzesi (Nanjing Sifang Art Museum), Çin’in Nanjing kentindeki Laoshan Milli Parkı (Laoshan National Forest Park) içinde yapılmış olan Uluslararası Modern Mimari Uygulamalı Sergisi (Contemporary International Practical Exhibition of Architecture – CIPEA)’nin bir parçası. 2011’de tamamlanmış, Steven Holl Architects ekibi tarafından tasarlanmış olan yapı, uluslararası ve Çinli mimarların eserlerinin bulunduğu serginin girişinde bulunuyor.

Nanjing Sifang Sanat Müzesi / Steven Holl

© Steven Holl Architects

Nanjing Sifang Sanat Müzesi ekibe göre, eski Çin resimlerinde yansıtılmış derin, değişen mekansal gizemlerini karakteriz ediyor; değişen bakış açılarını, mekanların katmanlarını keşfeden, o coğrafyanın sisinde ve suyunda genişleyen bir yapı ortaya koyuyor. Çin ve Batıya ait resimler arasındaki en önemli tarihi fark perspektifin işlenişiymiş. Çinli ressamlar, tek kaçışlı perpektifi reddetmiş, bunun yerine peyzajı paralel perspektif ile betimlemişler. Bu da resme bakan kişiyi, resim içinde dolaştıran bir etken olmuş.

Nanjing Sifang Sanat Müzesi / Steven Holl

© Li Hu

Steven Holl ve ekibi de Nanjing Sifang Sanat Müzesi’ni paralel perspektiflerden oluşan bir alan ve bambu etkisi verilmiş siyah beton duvarlarla şekillendirmiş. Duvarlar, yukarıya ulaşmak için girilen dolambaçlı yolları oluşturuyor. Müze, iki yarımdan oluşuyor; bazı kısımlarında zemine batırılmış 2 katlı beton kaide ve bunun üzerinde kalın kolonlarla yükseltilmiş yarı saydam kısım. Yapının 3 katında da sergi alanları bulunuyor.

Aşağıda sergi alanları oda oda düzenlenmişken, yukarıdaki kütle tek, art arda mekanlarla oluşturulmuş. Saat yönü etrafında çözümlenen bu mekan, uzaktaki Nanjing’e seyir noktası yaratıp son buluyor. Şehre doğru oluşturulmuş bu görsel aksla tasarım ekibi, bu kırsal alanı şehirselleştiriyor.

Nanjing Sifang Sanat Müzesi / Steven Holl

© Li Hu

Nanjing Sifang Sanat Müzesi’nin merkezini bir avlu oluşturuyor. Avlu, Eski Hutong (Old Hutong) tuğlalarıyla döşenmiş. Nanjing’in merkezinde bulunan, şimdi yok edilmiş avlulardan geri dönüştürülmüş. Bunu dışında müzenin renkleri siyah ve beyazla sınırlandırılmış. Bunun sebebi hem esinlenildiği kaynak olan Çin resimleriyle bağlantı kurmak hem de alanda sergilenen mimariye, eserlere ve dokulara referans vermek.

Nanjing Sifang Sanat Müzesi / Steven Holl

© Iwan Baan

Eskiden alanda büyüyen bambuları, Hutong tuğlalarını kullanan Nanjing Sifang Sanat Müzesi jeotermal ısıtma ve soğutma sistemleri kullanıyor. Bunun yanında yağmur suyunu arıtıp kullanan sistemlere sahip. Yani aynı zamanda çevresine duyarlı bir yapı kurgulamış Steven Holl ve ekibi.

 

Kaynaklar:

  1. Frearson, Amy. ”Nanjing Sifang Art Museum by Steven Holl Architects” 8 Mayıs 2013. Dezeen. <https://www.dezeen.com/2013/05/08/nanjing-sifang-art-museum-by-steven-holl-architects/>
  2. “Nanjing Sifang Art Museum / Steven Holl Architects” 20 May 2011. ArchDaily. Accessed 26 Jan 2018. <https://www.archdaily.com/136551/nanjing-sifang-art-museum-steven-holl-architects/>

RELATED POST