Shard

Mimar: Renzo Piano
Yer: Londra, İngiltere
Yapım yılı: 2000-2012

Londra Köprüsü Kulesi olarak da bilinen the Shard, Londra’nın en görkemli gökdelenlerinden bir tanesidir. Londra’yı iki yakaya ayıran Thames nehrinin güneyine inşa edilen Shard, Londra içerisindeki kentsel dönüşümün en önemli parçalarından biri olarak gösterilmektedir. 2000-2012 yılları arasında tasarımı ve inşaatı biten gökdelen Renzo Piano tarafından tasarlanmıştır.

© Michel Denancé

Toplam 72 katı bulunan Shard, çok amaçlı bir yapı olarak tasarlanmıştır. Gökdelenin piramit benzeri yapısı sebebiyle plan düzlemleri de her katta değişmekte ve yüzey alanları gittikçe azalmaktadır. Binanın içerisindeki kullanım özellikleri de bu değişime göre şekillenmiştir. Daha geniş olan ilk katlarda ofisler, restoranlar ve kamusal alanlar üretilmiştir. Yapının ortasında bir otel bulunmaktadır. En yüksek katlar ise özel konut olarak ayırılmıştır.

© Michael Shellim

8 eğimli cam cephe düzlemi, gökdelenin genel konseptini oluşturmaktadır. Bu cam cephelerdeki kırıklar ve boşluklar, kış bahçelerinin doğal olarak havalandırılmasını sağlarken, aynı zamanda ışık açısından da kaliteli ortamlar sunmaktadır.

© RPBW, Sam Roberts

Cephede kullanılan camın beyaz tercih edilmesi, Shard’ın Londra’nın havasını ve modunu yansıtmasını sağlamaktadır. Değişen hava, ışık koşullarına göre gökdelenin görüntüsü de değişmektedir. Bu da yapının şehrin dinamizmine ayak uydurmasını ve Londra’nın önemli bir parçası olmasını sağlamıştır. Aynı zamanda, cephede çift cidarlı camlar kullanılarak, gökdelenin içerisinde ısının kontrol edilebilmesi sağlanmıştır.

© Michel Denancé

Shard, Emporis Gökdelen Ödülü’nü kazanmıştır.
RELATED POST