READING

Villa dall’Ava

Villa dall’Ava

© Peter Aaron/OTTO

Mimar: OMA
Yer: Paris, Fransa
Yapım yılı: 1991

Paris’in Saint Cloud bölgesinde, şehrin büyüleyici manzarasını izleyen bir tepeye konuşlanan Villa dall’Ava, konut mimarisinin dünya üzerindeki en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilir. OMA tarafından 1991 yılında yapımı tamamlanan villa, bulunduğu araziye konumlanışı ve topoğrafya ile kurduğu ilişki bakımından özel bir yapıdır.

© Hans Werlemann, OMA

Villa dall’Ava, bir ailenin bir tane kendileri için, bir tane de kızları için ev istemeleri sonucunda tasarlanmıştır. Aile aynı zamanda Paris ve Eyfel manzaralı bir havuza da sahip olmak istemişlerdir. Müşterilerinin bu istekleri OMA tarafından hayata geçirilmiştir.

Yapının üzerine oturduğu arazi, 3 unsur tarafından şekillenmiştir: garaj, villanın ana hacmi ve bahçe. Sokak kotunda bulunan garaj, eğimli araziye gömülmüştür. Villayı oluşturan ana hacim, üçüncü kat sayılabilecek, çatı katına ulaşılan kottan yükselmektedir.

© Hans Werlemann, OMA

Ailenin ortak kullanımı için tasarlanmış alanlar, villayı bahçe ile ayıran cam bir kutu içine yerleştirilmiştir. Bahçe katındaki duvarlar büyük cam bir cephe tarafından bölünerek, yaşam hacimlerinin doğa ile ilişki içerisinde olmasını sağlamıştır. Duvarlar, villanın içerisi ve dış dünya arasında geçici bir sınır oluşturmaktadır. Böylece yapıdaki iç-dış ilişkisinde geçirgenlik hedeflenmiştir.

Bahçe katında kullanılan bu cam cepheler tamamen transparan olarak tasarlanmamıştır. Güney cephenin kimi bölümlerinde yarı-opak, sadece güneş ışığı geçiren camlar kullanılarak yaşam alanlarının dışarısı ile görsel ilişkisi bir nebze kesilmeye ve daha kapalı ve özel alanlar oluşturulmaya çalışılmıştır. Kuzey cepheye yerleştirilen kontraplak tabaka ise içerideki yaşantının dışarıdan görülmesini engellemektedir.

© Hans Werlemann, OMA

Çatı katına yerleştirilen yüzme havuzu, bu katın hacmen büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Aşağı katlardan görülemeyen bu havuzun su seviyesi, neredeyse çatı yüksekliğine kadar çıkmaktadır ve çatıda parapet duvar kullanılmamıştır.

Çatı kat planı / ©OMA

Müşterilerin özel odaları ise, villanın ana hacminden konsol olarak çıkarak, bahçenin üzerinde durmaktadır. Oluklu alüminyum levhalar ile kaplanan bu hacimler yapının ana hacmiyle bir contrast oluşturmaktadır. Bu konsolları, bahçe kotundan yükselen ince çelik kolonlar desteklemektedir.

OMA’nın bu modern villası, çeşitli özellikleri ile Le Corbusier’nin Villa Savoye’unu ve Mies van der Rohe’nin Farnsworth Evi’ni anımsatmaktadır.
RELATED POST