Adagio Valley Müzik Departmanı

Adagio Valley Müzik Departmanı - Wooridongin Architects

Mimar : Wooridongin Architects
Yer: Seoul Üniversitesi, Seoul, Güney Kore
Yapım yılı: 2016
Adagio Valley Müzik Departmanı, Seoul’ün Dongdaemun-gu bölgesinde bulunan Seoul Üniversitesi kampüsünün içinde Wooridongin Architects tarafından tasarlandı. Proje kampüsün uç kısmında, Baebong dağlarının başladığı bir alanda yer alıyor. Önceleri kampüsün geri dönüşüm tesisi olarak tasarlanmış olan alan, üniversitenin müzik bölümü tarafından kullanılacak yeni binanın inşası için seçilmiş. Alanın arkasında bulunan dağa ve kampüsün yeşil karakterine zarar vermemek amacıyla yeni yapının sınırları, eski geri dönüşüm tesisi yapısının sınırlarının dışına çıkmayacak şekilde tasarlanmış.

Adagio Valley Müzik Departmanı - Wooridongin Architects

© Kim Jae-Kyeong

Yapının dışında küçük bir gölet ve bir sahne bulunuyor. Böylece yapının etrafı önündeki gölet ve sahne ile arkasındaki Baebong dağı ile sınırlanmış durumda. Ayrıca Seoul Üniversitesi kampüsünün en ucunda, kampüsün en yüksek noktalarından birinde bulunduğu için Adagio Valley Müzik Departmanı ihtişamlı bir kampüs manzarasına sahip.

Adagio Valley Müzik Departmanı - Wooridongin Architects

© Kim Jae-Kyeong

Adagio Valley Müzik Departmanı hacimsel olarak ikiye ayrılmış; alt ve üst hacimlerden oluşan bir yapı. Departman binasının en büyük mekanı olan konser salonu binanın en üst katına yerleştirilmiş. Böylece konser salonu binanın içindeki en iyi manzaraya sahip konumda. Müzik departmanının gerektirdiği ders odaları, prova odaları ve ofisler binanın alt katında bulunuyor.

Adagio Valley Müzik Departmanı - Wooridongin Architects

© Kim Jae-Kyeong

Alt hacmin ortasına geniş bir avlu tasarlanarak hem yapının kütlesi hafifletilmiş, mekansal olarak fuaye ferahlatılmış ve binanın içinden Baebong dağının görünmesi sağlanmış. Ayrıca bu avlu prova odalarını binanın diğer mekanlarından ayıran bir geçiş mekanı görevi görüyor. Böylece yapının içinde ses yalıtımı mekansal koordinasyon ile sağlanmış. Teraslı olarak tasarlanmış avlu yapıya giren insanları konser salonuna doğru yönlendiriyor ve avlunun kıvrımlı duvarlarının yanına yerleştirilmiş merdivenler ile ziyaretçilerin farklı katlara kolayca ulaşabilmesi amaçlanmış.

Adagio Valley Müzik Departmanı - Wooridongin Architects

© Kim Jae-Kyeong

Binanın cephe karakterini oluşturan sıra sütunlar, Baebong dağlarındaki meşe ağaçlarına referans veriyor. Wooridongin Architects, konser salonunun iki kenarını oluşturan bu cepheleri ziyaretçilerin binanın içinde dolaylı yoldan orman ve dağ atmosferini yaşayabilmeleri amacıyla tasarlamış. Yapının kabuğunda ilk olarak doğadaki şekillere benzeyen dokulu beton kullanılmak istenmiş fakat daha sonra mimarlar yapının daha kolay inşa edilebilmesi için malzeme tercihlerini siyah taş ve oksitlenmiş paslanmış çelik olarak değiştirmiş.
RELATED POST