Almere Evi

Almere Evi - Benthem Crouwel

©Benthem Crouwel Architects

Mimar: Benthem Crouwel Architects
Yer: Almere, Hollanda
Yapım yılı: 1982-1984

Almere Evi (Almere House), alışılmadık evler tasarlama üzerine De Fantasie tarafından düzenlenen bir yarışma sonucu ortaya çıkan bir proje. Yapı, Benthem Crouwel Architects ekibi tarafından 1984 yılında tasarlanmış. Ev yarışma sonucu kazanan proje. Belirli aralıklarla yapılan yarışmada kazanan tasarımlar geçici olarak hayata geçiriliyor. Almere Evi de buna istinaden, kolayca sökülebilen çelik bir ev.

Almere Evi - Benthem Crouwel

©Benthem Crouwel Architects

Amsterdam, Almere’de bulunan evin tasarım sürecinde hiçbir düzenlemeye uyulması gerekmemiş. Bunun sebebi De Fantasie yarışmasında kazanan tüm tasarımların, arsayı yalnızca 5 yıllığına doldurması. Arsanın 5 yıllık tasarımcılara verilmesinin sonucu olarak, yapılan evlerin kolayca sökülebilir olması gerekiyormuş. Ev bu nedenle, kafes benzeri sistem oluşturan çelik ayaklar üzerinde camdan ve sandviç panellerden oluşturulmuş. Benthem Crouwel, kompakt ve kolay inşa edilip sökülebilen bir ev yaratıyor.

Almere Evi - Benthem Crouwel

©Benthem Crouwel Architects

Almere Evi küçük alanda özlü bir ev yaratmayı amaçlıyor. Kompakt evde yaşam alanı 3 kenarında tamamıyla cam levhalarla çevrelenmiş. Benthem Crouwel Architects böylece etraftaki tüm peyzajın evin içine dolmasını sağlıyor. Evin duvarları da sandviç panellerden oluşturulmuş. Bu sandviç paneller evin özel alanları için kapalı hacimler yaratabilmek üzere kullanılıyor. Bu kapalı hacimler mutfak, tuvalet ve iki yatak odası. Trapez döşeme levhaları, cam levhalar ve sandviç panellerle sınırlanmış yaşam alanı kompakt evin en büyük ve açık hacmi.

Almere Evi - Benthem Crouwel

Aksonometrik Çizim

Almere Evi, olağanüstü bir konstrüksiyona sahip. Ev, uzay kafes döşeme strüktürü üzerine oturtulmuş. Bu kafes sistemler de zeminde beton levhalara oturuyor. Uzay kafesin dengelenmesi ve döşemeleri taşıyan kirişlere bağlanabilmesi için dengeleyici kollar kullanılmış. Taşıyıcıyı dengeleyen kollar, cam levheların birleşim yerlerine denk gelen noktalara konumlandırılmış.

Hafif bir taşıyıcıya ve trapez plağa sahip olan çatı konstrüksiyonu da bu dengeleyici kollara çelik halatlarla bağlanmış. Almere Evi’nde açık plan yalnızca çelik halatlarla kesintiye uğruyor. Ev, uzay kafese gerilen çelik sistem ile taşınıyor. Çatıyı taşıyan bir başka destek de sertleştirilmiş, sağlamlaştırılmış cam levhalar.

Almere Evi - Benthem Crouwel

©Benthem Crouwel Architects

Özgün konstrüksiyona sahip olan Almere Evi, Benthem Crouwel Architects tarafından alanda etkili olan rüzgara 3 farklı yolla cevap verecek şekilde tasarlanmış. Yapı, kolay sökülebilir bir kurguyla yaratıldığı için oldukça hafif; bu nedenle rüzgar tasarım sürecinde önemli bir girdi oluyor. Ekip, uzay kafesi beton temellere sabitliyor. Çelik taşıyıcı da bu temellere uzanan dengeleyici kollar ve çelik halatlarla bulunduğu yere sabitlenmiş. Beton tablalar, çeliklerin yere sıkıca tutunmasını sağlamış.

Almere Evi - Benthem Crouwel

©Benthem Crouwel Architects

1982 yılında başlanan ve 1984 yılında tamamlanan Almere Evi, bu tarihten 5 yıl sonrasına kadar alanda kalması planlanmış olsa da hala yerinde ve Benthem ailesi tarafından kullanılıyor. Prefabrik bileşenlerle oluşturulmuş, hızlı ve kolayca inşa edilebilmiş olan evin, gergin çelik halat, trapez döşeme ve uzay kafes kullanan sistemi inşa edildiği yıl için bir hayli dikkat çekici bir tasarım ortaya çıkmasını sağlamış.


RELATED POST