79&Park

79&Park - BIG

©Laurian Ghinitoiu

Mimar: BIG (Bjarke Ingels Group)
Yer: Stockholm, İsveç
Yapım yılı: 2018

İsveç, Stokholm’de Gardet isimli geniş park alanının yanında bulunan, BIG’in (Bjarke Ingels Group) geçtiğimiz gün hizmete açılan 79&Park projesi, bir tür toplu konut projesi. Ekibin dünya çapında tanınır hale gelmiş konut dokusu kurgusunu yansıtan en güncel örneklerden olan yapı, parkın yanında çevresine saygılı yapay, pikselli bir konut dağı.

79&Park - BIG

©Laurian Ghinitoiu

79&Park, BIG ekibinin sıkça yönelidiği konut projeleri gibi, yakınındaki çevreye -bu yapı için geniş bir park- hassas bir yaklaşımla saygılı bir form yaratıyor. Ekibin yarattığı konut alanı, içinde bulundurduğu her bir konuta farklı ve eşsiz bir manzara sunarken konut mimarisinde kural dışı ve incelikli bir kurgu ortaya koyuyor. Proje, etrafındaki çevreye tasarımıyla cevap veriyor. Yapı, kuzeybatı ve güneydoğu noktalarında köşelerinde komşularının yüksekliklerine uymak için yüksek. Parktan uzak ve kötü manzaralara sahip bu köşelere böylece olağanüstü mazaralar kazandırılabilmiş.

79&Park - BIG

©Laurian Ghinitoiu

Yapının güneybatı köşesi, Gardet isimli parka uzanıyor. BIG, yapının bu kısmında, yapıyı alçak tutarak, yapılı çevre ve doğa arasında insancıl bir sınır yaratıyor. Bu sınır, yapının en alçak noktasını oluştururken aynı zamanda burayı bir kamusal platform haline getirmiş. Platform, 270 derecelik açıyla parkın peyzajına bakıyor ve konutların büyük bir kısmı için park manzarasının oluşmasını sağlıyor. BIG ekibinin bu köşedeki yarattığı hareket aynı zamanda konut yapısının ortasındaki avlunun bolca güneş ışığı alabilmesin imkan sağlamış. Gardet parkının yemyeşil dokusuna saygılı bir yaklaşım olarak, 79&Park’ın kütle algısı konutların insan ölçeğinde yarattığı pikselli gibi görüntüyle hafifletiyor.

79&Park - BIG

Diyagram

Kütlenin bu şekilde manipülasyonu, çevresine daha organik yerleşen bir yapının oluşmasını sağlayıp aynı zamanda etrafta bulunan peyzajı da vurguluyor. BIG bu nedenle yapının kendi yarattığı topoğrafyanın da daha kontrollü olmasını amaçlamış.

Prefabrik elemanların yapıda kullanımı, projede hem kütlenin daha kontrollü büyüyebilmesini hem de daha ekonomik bir yapım sürecini doğuruyor. Prefabrik elemanlar, standart ölçülerde geldiği için yapıya eklenen her elemanda kütlenin ne kadar büyüyeceği biliniyor ve istenen konut sayısıyla süreç buna göre kontrol ediliyor.

79&Park - BIG

©Laurian Ghinitoiu

Bjarke Ingels Group, dünyanın çeşitli yerlerinde birçok konut projesine imza atmış bir ekip. Ekibin bu tür yapılarını kurgularken dikkat ettiği en önemli noktalardan biri yapının ekonomik bir sürece sahip olması. Bunu Bjarke Ingels’in ilk projelerinden biri olan VM Evleri’nin anlaşma sürecinde de açık şekilde görmek mümkün. Bir başka etken de konut alanlarının yalnızca insanları hapseden devasa kütleler olmaması için yeşil alanın yapıya dahil edilme isteği. 79&Park’ın ve yine aynı ekibin New York’taki rezidans projesi VIA 57 West’in sahip olduğu avlular gibi. Bu iki projenin benzer yanlarından bir başkası da maksimum sayıda konuta manzara yaratma isteğiyle şekillenen form.

79&Park - BIG

©Laurian Ghinitoiu

79&Park’ta dış cephe kaplaması olarak ahşap tercih edilmiş. Yapı bütünüyle yalnızca ahşap ve camdan oluşuyor. Bu cam ve ahşabın yakaladığı uyuma teras bahçeleri ve avluyla yeşil ekleniyor. Yapının ahşap tercih edilmesinin sebebi malzemenin hem soğuk İsveç iklimine tipik bir yaklaşım olması hem de daha doğal ve sıcak bir görünüme sahip olması. Konutların balkonlarında kullanılan gölge elemanları da ahşap tercih edilmiş. Güneşten korunma buna ek olarak birimlerin berlirli yerlerde şaşırtma yapılarak yerleştirilmesiyle sağlanmış.

79&Park - BIG

©Laurian Ghinitoiu

79&Park, yakınında bulunan park alanının projenin kütlesini tanımlama sürecinde önemli bir girdi oluşu ve yaratılacak avluyu ve yapıya dahil olacak tüm konutların buna göre olan kurgusunun, yine park esas alınarak şekillenmesiyle farklılaşıyor. Ekibin tamamlanmış en güncel yapılarından biri olan toplu konut, 8 Kasım 2018’de açıldı.


RELATED POST