Norra Tornen

Norra Tornen / OMA

©Laurian Ghinitoiu

Mimar: OMA (Reinier de Graaf)
Proje Ekibi: Reinier de Graaf, Alex de Jong, Philippe Braun, Diana Cristobal, Roza Matveeva, Edward Nicholson, Peter Rieff, Carolien Schippers, Alexander Giarlis, Timur Karimullin, Vladimir Konovalov, Victor Nyman, Vitor Oliveira, Cecilia Del Pozo, John Paul Pacelli, Isa Olson Ehn, Tobias Jewson, Silvia Sandor, Lukasz Skalec, Jonathan Telkamp
Yer: Stockholm, İsveç
Yapım yılı: 2017-2019

OMA bünyesinde bir masterplan ve yapı tasarımcısı olan Reinier de Graaf tarafından tasarlanan Norra Tornen (veya Kuzey Kuleleri) projesi, eski kent mimarı Aleksander Wolodarski’nin başlattığı, fakat daha sonra iptal edilen bir projenin kalıntılarını miras alarak türetilmiş. 2013’de başlayan, günümüzde kaullanıcıların oturmaya başladığı fakat hala devam eden yapı, iki kuleden oluşuyor. Bir “crescendo” (şiddeti gittikçe artan) kompozisyonu yaratan konut kuleleri, farklı seviyelerde geniş açık alanlara yönelen dairelerle dinamik bir mimari form ortaya koyuyor.

Norra Tornen / OMA

©Laurian Ghinitoiu

Norra Tornen projesi kurgusal anlamda güçlü bir temele sahip. Yapıda, bir tür ‘Freudçu uçuşu’ (bireyin ilk korkularının üstesinden gelmesi için kaçınılmaz olanı tutkulu bir şekilde benimsemesi) ile öngörülen bir bina kabuğu kurgulanmak istenmiş. Yapının farklı hacim/boşluk şeklindeki dikey bölümlendirmesi, yine hacim/boşluk şeklinde ilerleyen bir yatay bölümlendirme ile tamamlanmış. Bu harekete göre yapı, çıkıntılı oturma odaları ve girintili dış mekan alanları şeklinde bir kurguya sahip. Yapının renkli agrega çakıl taşlarından oluşan bir beton katmanı ile kaplanmış. Yine çizgi çizgi boşluklarla oluturulan bu kaplama, Norra Tornen’de brütalist bir mimari karakter benimsendiğini gösteriyor.

Norra Tornen / OMA

©Laurian Ghinitoiu

Yapının boşluklu beton yüzeyi, prefabrik beton paneller kullanılarak oluşturulmuş. Bu sayede soğuk geçen Stockholm günlerinde, normal şartlarda 5 °C sınırının altında gerçekleştirilemeyecek olan beton dökümüne gerek duyulmayan bir inşaat süreci yürütülebilmiş. Prefabrikasyon paneller aynı zamanda inşaat maliyetlerini de önemli ölçüde düşürmüştür. Maliyet azlığı, yılın ilk yarısında nadir gün ışığı alan bir ülkede değerli bir varlık olan benzersiz plan düzenlerinde, yapının çoklu yönelimlerine ve ekstra metrekare pencerelere sahip daireler yaratabilme isteğine olanak sağlıyor. Böylece aslında çoğunluğu İkinci Dünya Savaşı’ndan önce inşa edilmiş bir konut stoğuna sahip Stockholm’de, Norra Tornen, açık alanın tadını çıkarma imkânı ile yapı ve kullanıcı yoğunluğunu bir araya getirebilecek yeni bir yaşam tarzı sunuyor.

Norra Tornen / OMA

©Laurian Ghinitoiu

Yapının tamamlanan ilk kulesi Innovationen Tower, 44 m2’lik tek yatak odalı dairelerden en üst katında 271 m2’likçatı dairesine kadar değişen 182 birimden oluşuyor. Bu kulenin çoğunluğu ise 80 ila 120 metrekarelik iki veya üç yatak odalı dairelerden oluşmakta. İlk kule, bundan sonra tamamlanacak olan kuleden kısa olmasına rağmen Stockholm’deki en uzun konut bloğu.

Norra Tornen’in ilk kulesinin konut birimleri, bir sinema odası, partiler ve kutlamalar için bir yemek odası, bir misafirhane, bir spor salonu ve zemin kattaki ticari alanlar tamamlanmış. Bu yaklaşım ve program ağı, kulelerden ikincisi olan Helix Tower’da 138 ünite ve yine ek olarak bunlara hizmet eden tesislerle kurgulanmış.

Norra Tornen / OMA

©Ossip van Duivenbode

125 metre ve 110 metre yükseklikleriyle Stockholm şehir merkezinde bulunan en yüksek konut programlı binaları barındıran Norra Tornen, Yapının kuleleri, Stockholm’ün kuzeyinde yeni bir bölge olan Hagastaden’de kente açılan bir kapı gibi duruyor -ilk kule kabuğunun manipülasyonu, tasarım sürecinin başında oluşturulmak istenen anıtsal mimari etkiyi radikal bir biçimde değiştirmiş olsa bile. Norra Tornen’in bu genel kurgusu, ev hayatının artikülasyonuna yeni bir yorum getiriyor. Tasarım süreci başlarında daha formalist bir yaklaşımla tasarlanmış bu strüktür daha enformel olan, klasik apartman dairelerini barındıran bir yapı haline geldi. Oma ekibi konut mimarisi için farklı yaklaşımları harmanlayan özgün bir örnek çıkarıyor bu şekilde Norra Tornen yapısı ile.

Norra Tornen / OMA

©Laurian Ghinitoiu

Stockholm’de yeni bir bölgeye modernist bir konut mimarisi yaklaşımı geliştiren, iki farklı kuleden oluşan kurgusu ve brütalist yaklaşımıyla Norra Tornen, OMA’nın dikkat çeken projelerinden bir tanesi. Yapının ilk kulesinin inşası tamamen bitmiş durumda; ikini kule ise bu yıl içinde tamamlanacak. Fakat Norra Tornen, kullanıma açık ve bünyesindeki farklı konutlar büyük ölçüde dolmuş.


RELATED POST