VM Evleri

VM Evleri / BIG + JDS

Mimar: BIG + JDS = PLOT
Yer: Kopenhag, Danimarka
Yapım yılı: 2004-2005

VM Evleri (VM Houses), cepheden fırlayan üçgen balkonlarıyla BIG + JDS = PLOT ekibinin dikkat çeken konut projesi. 2005 yılında tamamlanan yapı, BIG (Bjarke Ingels Group) ekibinin ilk projelerinden. Danimarka’nın Kopenhag şehrindeki VM Evleri’nin amacı farklı tipteki apartman dairelerini geliştiren bir proje olmak.

VM Evleri / BIG + JDS

© JDS

Apartman blokları tasarlanırken hacimlerin doğal havalandırma ve ışıktan maksimum yararlanması ve her evin kendine özgü bir manzarasının olması hedeflenmiş -balkonlar da bu amaca hizmet edecek ögeler olarak blokların güney cephesinde kurgulanmış. Ayrıca iki bloktan oluşan projenin bloklarının -M bloğu ve V bloğu- formları birbirini kucaklayacak şekilde düşünülmüş.

VM Evleri / BIG + JDS

© JDS

Apartman bloğunu dışarıya açık bir hale getirmek için de ön cephe tamamıyla cam perde duvar ile kurgulanmış. Böylece hem iç mekan dışarıdan gözlemenebiliyor hem de görsel açıdan güçlü bir dil ortaya koyuluyor.

Üçgen balkonlu cephenin ise yalnızca görsel bir efektten daha güçlü bir sözü var. Balkonlar her eve gelen güneş ışığına izin vermesi amacıyla cephede üçgensel formlarıyla yerini buluyor. Her bir balkon aynı zamanda dairelerin doğal havalandırmasını destekleyip birbirlerinin manzarasını engellemiyor.

VM Evleri / BIG + JDS

© JDS

‘V’ ve ‘M’ formları apartman bloklarında yaratılmak istenen yeni konsepti, estetik yerine fonksiyonelliği temel alan yaklaşımı ortaya koyuyor. Bjarke Ingels ve Julien De Smedt, Le Corbusier’in Unité d’Habitation da ortaya koyduğu konsepti VM Evleri’inde yeniden yorumlayıp geliştirmeyi hedefliyor. Unité d’Habitation yapısına ek olarak kısa merkezi koridolarla apartman bloğuna koridorun uç noktalarından ışık alıp aydınlık bir apartman mekanı yaratmaya çalışıyor.

VM Evleri / BIG + JDS

Kütle Diyagramı

VM, iki kanalla sınırlanan alanında aslen basit bir kare içerisinde şekillenmiş: iki uçta iki kutu hacim ve ortada ortak bir merkezi alan. Oldukça bast bir konsept fikirle ortaya çıkıp, bunu yenilikçi ve özgün bir dille yorumlamayı amaçlıyor proje.

Her bir birimi etraftaki pezajdan yararlanmak, yapının avlu tarafından doğan güneşe yönlenebilmek amacıyla açılı bir şekilde konumlandırıyor: M bloğu. İkinci blok için ise aynı yaklaşımla farklı bir çözüm üretiyorlar. PLOT ekibinden Julien De Smedt: “Binalar, insan ölçeğini esas alan barınma birimleriyle Tetris oyununun 3 boyutlu hali gibi düşünüldü.”

VM Evleri / BIG + JDS

Tip Diyagramı

VM Evleri’ndeki her bir daire birbirini tamamlayan odaların etkileşimi düşünülerek karakterize edilmiş. Mutfağın ve yaşam alanının yanında iki kat yüsekliğine sahip stüdyolar ve istenirse daha küçük parçalara ayrılabilen büyük açık odalar kurgulanmış. Alışılagelmiş daireleri barındıran devasa hacimlerin aksine VM, ence ve boyca farklılaşan her biri kendine özgü loft daireler yaratan ve evin kullanıcısına evi kendi isteği doğrultusunda tasarlama imkanı veren bir proje. 

VM Evleri / BIG + JDS

© JDS

Konut projesinin M bloğu kuzeye bakan V bloğu ise güneye bakan kütlesi. M kütlesi avluya ve manzaraya yönlencek daireleri kurgulamak adına daha karmaşık bir forma giderken V bloğu, merkezi bir noktadan iki doğrultu yaratıyor. V bloğu bu şekilde, projenin bulunduğu yerdeki geniş açık alana, diğer kol ise şehre bakan manzarayı hedefliyor. Karşılıklı dairelerin oluşumu da bu şekilde engellenmiş. Her daire kuzeyde iki kat yüksekliğinde alana ve güneyde panoramik bir görüntüye sahip.

VM Evleri / BIG + JDS

© JDS

Kopenhag’ta bulunduğu mahallede ilk konut projesi VM. Ekip tarafından yapıların etrafında kamusal bir alan yaratmak hedeflenmiş bu nedenle. Blok arasındaki ortak alan şehre açılıyor.

Zemin kat bu nedenle V bloğunda 5 metre yükseltilmiş. İki blok arasındaki ortak alanın tüm şehre yayılması sağlanmış. Güneydeki parkla bir ilişki amaçlanmış. Bu kısmın cephesi de buna uyacak karakterde kurgulanıyor.

VM Evleri / BIG + JDS

© JDS

VM Evleri, basit fakat kaliteli malzemelerle oluşturulmuş. Geniş cam cepheler ahşap, alüminyum, çelik ve çerçevelere oturtulmuş. Daireler ahşap döşemeler ve balkonlar da koyu ahşap ve çelik korkuluklarla düşünülmüş. Yapının kendisi ise beyaz beton. Yapının tüm dış duvarları ise cam. İç sirkülasyonu sağlayan koridorlarsa dikkat çekici renklerle boyanmış. Bu da Bjarke Ingels’in imzası haline gelmiş yaklaşımlarından bir tanesi haline gelmiş yıllar boyunca yaptığı konut projelerinde.

Kaynaklar: 

  1. “VM Houses / BIG + JDS” 19 Mayıs 2008. ArchDaily. <https://www.archdaily.com/970/vm-houses-plot-big-jds/>
  2. “VM House”. WikiArquitectura. <https://en.wikiarquitectura.com/building/vm-house/>

RELATED POST