Glasir Tórshavn Koleji

Glasir Tórshavn Koleji / BIG

© Rasmus Hjortshoj

Mimar: Bjarke Ingels Group (BIG)
Yer:  Torshavn, Faroe Adaları
Yapım yılı: 2018

Faroe Adaları’nın başkenti Tórshavn’da bulunan Glasir Tórshavn Koleji (Glasir Tórshavn College), BIG’in en güncel projelerinden. 2018 yılında tamamlanan üniversite binası Faroe Adaları İşletme Koleji’ni, Tórshavn Teknik Okulu’nu ve okulun spor salonunu tek bir yapı altında toplayan; 1,750 öğrenci, akademisyen ve çalışana ev sahipliği yapan bir eğitim kompleksi.

Glasir Tórshavn Koleji / BIG

© Rasmus Hjortshoj

Tasarım geleneksel bir üniversite yapısından oldukça uzak. Üç farklı okulu bir araya getiren yapıyı tasarlarken BIG her bir kolejin kendi özel kimliğini korurken, ortak çalışma ve öğrenme alanları ortaya çıkarmayı hedeflemiş. Tasarıma şekil veren en önemli detay öğrenci ve akademisyenlerin bina içindeki hareket ve ihtiyaçları.

Glasir Tórshavn Koleji / BIG kat diyagramları

Kat Diyagramları / © BIG

Kütlesel olarak bakıldığında Glasir Tórshavn Koleji, bir avlu etrafına yerleştirilmiş beş farklı katın üst üste gelmesi ile oluşuyor. Bu beş kat fonksiyonel olarak birbirinden ayrılmış. Spor, işletme ve teknik okulların her biri bir kata yerleşirken öteki iki kattan biri akademisyen ofisleri ve yemek alanlarına; diğer kat ise fiziksel egzersiz mekanları ve öğrenci buluşma alanlarına sahip. Bir girdap şekline sahip binanın üst katları yapının üzerine yerleştiği dağ topoğrafyasına doğru 30 metreye kadar uzanıyor.

Glasir Tórshavn Koleji / BIG

© Rasmus Hjortshoj

Dağlık ve eğimli bir arazide bulunduğu için binaya giriş dramatik bir köprü ile sağlanıyor. Burada kullanıcıları geniş dairesel bir giriş avlusu karşılıyor. Bu avlu tüm katlar ile bağlanan merkezi bir buluşma noktası. Binanın 32 metre çapa sahip ana avlusu ile doğal peyzajın bir devamı olarak düşünülmüş. Kademeli basamakların bulunduğu bu avlu grup toplantıları, sosyal etkinlikler ve öğrencilerin zaman geçirmesi için fırsat sağlarken basamaklı yapısı sayesinde burada bir oditoryum düzeni de kurulabiliyor.

Yapının merkezinde bulunan avlu oldukça büyük cam bir tavan ile kapatılmış durumda. Böylece avlu Faroe Adaları’nın sert, rüzgarlı ve yağışlı ikliminden korunurken avlunun açık ve aydınlık karakterinden ödün verilmemiş. Sınıfların avluya bakan cephelerinde ise renkli camlar tercih edilmiş. Bu sayede binanın içindeki değişik fonksiyonlar belirgin hale getirilmiş.

Glasir Tórshavn Koleji / BIG

© Rasmus Hjortshoj

BIG’in eğimli topoğrafya ile uyum sağlayan tasarımı sayesinde bina bu zor araziyi etkili bir şekilde kullanabiliyor. En üst katlar dağ eteklerine doğru konsol çıkarak binanın şehrin tüm yönlerine doğru uzamasını sağlıyor. Avlu, sınıflar ve spor salonundan eşsiz Faroe manzarası izlenebiliyor.

Glasir Tórshavn Koleji / BIG

© Rasmus Hjortshoj

Okulun içinde yalın bir mimari dil tercih edilmiş ve malzeme olarak taş, dökme beton ve ahşap kullanılmış. Binanın dışında ise tasarımın heykelsi duruşunu vurgulayacak cam ve alüminyum kullanılmış. Keskin cam ve alüminyum sayesinde yapının dairesel şekli ön plana çıkarılmış.


RELATED POST