UCCA Dune Art Museum

UCCA Dune Art Museum / Dune Sanat Müzesi - OPEN Architecture

© Qingshan Wu

Mimar: OPEN Architecture
Yer: Qinhuangdao, Çin
Yapım yılı: 2018

OPEN Architecture tarafından tasarlanan UCCA Dune Sanat Müzesi (UCCA Dune Art Museum), kuma gömülü müze olarak da tanımlanıyor. Çin’in kuzeyinde Qinhuangdao bölgesindeki sakin bir plajda bulunan müze tamamen kumun altına gömülmüş durumda.

UCCA Dune Art Museum / Dune Sanat Müzesi - OPEN Architecture

© Qingshan Wu

Pekin’e 300 kilometre uzaklıkta bulunan bir kıyı bölgesi olan Bohai limanı, doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir bölge. Burada, yıllar boyunca esen rüzgarların oluşturduğu kumullar bulunuyor. OPEN Architecture, doğaya duydukları saygının da bir sonucu olarak tasarladıkları yeni müze yapısını tamamen bu kumulların altında kurgulama kararını almış. Böylece 930 metrekarelik bir Alana yayılan müze yapısı tamamen kum tepelerinin içine oyulmuş.

UCCA Dune Art Museum / Dune Sanat Müzesi - OPEN Architecture

© OPEN Architecture

Ekip, sahilde oynayan çocukların kumu kazmasından ilham almış ve kum ve kazma konseptlerini bir araya getirmiş. Müzenin tasarımında da birbiriyle ilişki kuran, organik bir dizi mekan ‘kazılmış’. Kazılan bu farklı şekillerdeki mekanların her biri birer mağarayı andırıyor. Böylece bir zamanlar insanoğlunun ilk sanat eserlerinin sergilendiği tuvaller olan mağaralar, 2019 yılında inşa edilen bir sanat müzesinin de temelini oluşturuyor.

UCCA Dune Art Museum / Dune Sanat Müzesi - OPEN Architecture

© Qingshan Wu

Deniz ve kum arasında saklanan Dune Art Museum basit, sade ancak bir o kadar da etkileyici bir tasarıma sahip. Yapıyı oluşturan mağara benzeri yapılar müzenin içinde bir  süreklilik oluşturarak müzenin zengin programı için gerekli mekanları oluşturuyor. Müzeye uzun ve karanlık bir tünelden giriliyor ve bu tünel aniden en büyük galeri alanına çıkıyor. Büyük bir kubbenin altında duran bu galeri alanı yuvarlak bir skylight ile aydınlanıyor. Müzenin içinde farklı boyutlardaki galeri alanları, küçük bir resepsiyon alanı ve bir kafe de var.

Yerin altına gömülmüş olan müzenin içinde dışarıyı gören farklı büyüklüklerdeki açıklıklar var. Bu açıklıklar sayesinde ziyaretçiler gün boyunca gökyüzü ve denizdeki değişimleri izleyebiliyor. Yerin altından çıkmak isteyen meraklı ziyaretçiler için ise müzenin orta kısmına dönel bir merdiven yerleştirilmiş. Bu merdiven ile kum tepesinin en üstünde bulunan küçük bir terasa çıkılıyor.

UCCA Dune Art Museum / Dune Sanat Müzesi - OPEN Architecture

© Qingshan Wu

Müzeye organik formunu veren beton kabuk tabakası Çin’li yerel işçi ve denizciler tarafından ahşap kalıplar kullanılarak el ile inşa edilmiş. Mimar ekip bu kalıplar çıkarıldıktan sonra beton yüzeylerde kalan pürüz ve lekelerin korunmasını istemiş. Böylece ziyaretçiler müzenin nasıl inşa edildiğini bizzat deneyimleyebiliyor. Müzede kullanılan kapı, pencere, resepsiyon masası, bar tezgahı ve banyo armatürleri de tamamen el yapımı ürünler. Kafeye yerleştirilen sekiz masa ise OPEN Architecture tarafından tasarlanmış.

UCCA Dune Art Museum / Dune Sanat Müzesi - OPEN Architecture

© Qingshan Wu

Farklı boyutlardaki tavan pencerelerin tamamı müzenin içinin doğal yollar ile aydınlanabilmesini sağlıyor. Ayrıca kuma gömülü olan müzenin üzerindeki kum tabakası binanın içinde önemli bir ısı korunumu imkanı sağlıyor. Gelecekte, müzeden okyanusa doğru uzanan uzun bir yürüyüş yolu inşa edilmesi planlanıyor.  Dune Art Museum, Archdaily tarafından verilen Building of the Year 2019 (Yılın Binası Ödülleri) ödülünü kazanmış bir yapı.


RELATED POST