Heights Binası / BIG

Heights Binası / BIG
Mimar: Bjarke Ingels Group (BIG)
Tasarım: Bjarke Ingels
Proje Ekibi: Aran Coakley, Sean Franklin, Tony-Saba Shiber, Ji-young Yoon, Adam Sheraden, Amina Blacksher, Anton Bashkaev, Benjamin Caldwell, Bennett Gale, Benson Chien, Cadence Bayley, Cristian Lera, Daisy Zhong, Deborah Campbell, Douglass Alligood, Elena Bresciani, Elnaz Rafati, Evan Rawn, Francesca Portesine, Ibrahim Salman, Jack Gamboa, Jan Leenknegt, Janice Rim, Jin Xin, Josiah Poland, Julie Kaufman, Kam Chi Cheng, Ku Hun Chung, Margherita Gistri, Maria Sole Bravo, Mark Rakhmanov, Mateusz Rek, Maureen Rahman, Nicholas Potts, Pablo Costa, Ricardo Palma, Robyne Some, Romea Muryn, Saecheol Oh, Seo Young Shin, Seth Byrum Shu Zhao, Sidonie Muller, Simon David, Tammy Teng, Terrence Chew, Valentina Mele, Vincenzo Polsinelli, Zach Walters, Ziad Shehab
Yer: Arlington, Virginia, ABD
Yapım yılı: 2013-2019

Arlington, Virginia’da bulunan Heights Binası (The Heights Building), Bjarke Ingels Group tasarımı bir ilkokul ve ortaokul projesi. Yoğun kent dokusunda dikeyde bir eğitim tesisi kurgulayan Heights Binası, kentte varolan iki ortaokul programını yeni 775 öğrenciyi de barındırabilecek -yaklaşık 17.000 metrekarelik- bir yapıda birleştiriyor. Merkezi bir eksen etrafına yayılan yeşil teraslar dizisi olarak kurgulanmış olan Heights Binası, sanat odaklı ve geniş imkanlara sahip bir eğitim tesisi olmayı hedefliyor.

Heights Binası / BIG

©Laurian Ghinitoiu

Üç tarafta yollar ve bir park (Rosslyn Highlands Park) ile sınırlandırılmış kompakt bir arazide bulunan yapı, tek katlı bir okulun topluluk hissi ve mekansal verimlilik ilkesini koruyarak sabit bir nokta etrafında farklı kotlarda döndürülmüş 5 dikdörtgensel döşeme plağı ile kurgulanmış. Sınıfları bardındıran dikdörtgen hacimler, yeşil çatılara sahip. Böylece her bir katta yeşil çatılar sınıfın bir uzantısı haline geliyor ve hem öğrenciler hem de öğretmenler için kapalı-açık bir öğrenme ortamı yaratılıyor. BIG ekibinin bu özgün kurgusu geleneksel bir okul yapısından çok bir çeşit eğitim vahası yaratıyor.

Heights Binası / BIG

©Laurian Ghinitoiu

Okulun bir eksen etrafındaki dört hacmi de bu hacmi kesen ve dönen merkezi bir merdivenle bölünüyor. Böylece dört katmanlı teras, öğrencilerin farklı teraslar arasında, dışarıda dolaşabilmesine uygun hale getiriliyor. Ekip aynı zamanda böyle bir kurgunun, mahalle ve dikeyde uzayan okul arasında daha güçlü bir bağ kuracağına inanıyor. Kademeli ilerleyen yeşil teraslardan en üst kottaki, sınıf ve sessiz çalışma alanları olarak kullanılmaya uygun olarak düşünülmüş. Geniş birinci teras -ve ona ek olarak okulun rekreasyon alanı- ise okul içi etkinlikler ve hatta çeşitli mahalle etkinlikleri için halka açık etkinlik mekanları olarak düşünülmüş.

Heights Binası / BIG

©Laurian Ghinitoiu

Okulun girişi üç kat yüksekliğinde bir lobi ile düşünülmüş. Lobi aynı zamanda hem öğrenci toplantıları hem de halka açık toplantılar için kapalı mekan olarak kullanılan basamaklı bir oturma alanına sahip. Yapıda 400 kişilik oditoryum, ana spor salonu, kütüphane, resepsiyon ve kafeterya dahil olmak üzere ortak alanların çoğu lobinin yanında, merkezi bir konumda toplanmış. Böylece farklı işlevelere kolay erişim sağlanmış.

Topluma yönelik programlara kolay erişim, bina boyunca bu programların halkla etkileşimini arttırmaya imkan tanırken; ortak alanlar arasında görsel bağlantıyı da arttırmayı sağlamış. Bunlara ek olarak Heights Binası sanat stüdyosu, bilim ve robot laboratuarları, müzik prova odaları ve iki sahne sanatları tiyatrosu gibi özel eğitim alanları da barındırıyor.

Heights Binası / BIG

©Laurian Ghinitoiu

Heights Binası’nın tasarımında düzenleyici ilk eleman okulun asansörleri, merdivenleri ve tuvaletlerini barındıran çekirdeği. Bu merkezi dikey çekirdeğin etrafında döndürülerek kurgulanmış sınıf hacimleri ise ikinci düzenleyici elemanlar olarak düşünülmüş. Projede “sınıf çubuğu” (classroom bar) olarak da nitelendirilmiş olan bu dikdörtgen hacimlerin her biri kendine özel bir renge sahip. Okulun ana merdiveninden giren öğrenciler her katta değişen renklerle bir renk spektrumu ile karşılaşıyorlar. Okuldaki ber sınıf çubuğu, yapıya gelenler için yerden yukarı ilerleyen sezgisel yol bulma rotasını canlı bir sosyal atmosferle birleştirerek kendi rengiyle tanımlanıyor. Heights Binası’nın dış cephesi ise beş kotu birleştirmek ve “sınıf çubuklarının” eğik açılarını vurgulamak için beyaz sırlı tuğlaya kaplanmış. Tek renk dış cephe, yapıya ait heykelsi formu ve içerideki enerjik atmosferi de öne çıkarıyor.

Heights Binası / BIG

©Laurian Ghinitoiu

Heights Binası’nın tasarımı Arlington Devlet Okulları (Arlington Public Schools – APS), Arlington halkı ve çevre düzenlemecilerle yakın temasta çalışılarak elde edilmiş. Bu nedenle yapı, kent ve ihtiyaçlarını da gözeterek şekillendirilmiş bir kurguya sahip. Hem sanat odaklı hem de özel ilgi gerektiren bir eğitim sürecine elverişli bir yapı olarak kurgulanmış olan Heights Binası, aynı zamanda LEED Gold sertifikası da almaya aday. Yapı, BIG ekibinin güncel projelerinden biri olan Isenberg İşletme Fakültesi’nin cephesini de hatırlatıyor: Heights, Isenberg’teki cephe kurgusunu tüm hacme yayılmış dikey bir komposizyon haline getiriyor adeta.


RELATED POST