READING

Capital Hill Residence

Capital Hill Residence

Capital Hill Residence - Zaha Hadid
Mimar: Zaha Hadid Architects
Yer: Moskova, Rusya
Yapım yılı: 2006-2016

Zaha Hadid’in tamamlanmış tek ev projesi olarak bilinen Capital Hill Residence, Rus iş adamı Vladislav Doronin için tasarlandı. 2006 yılında, Rusya’nın James Bond’u olarak bilinen Doronin, Zaha Hadid’le yıllar önce Londra’da tanışmış. Hadid’in mimari yeteneğini özel bulan Doronin, dünyaca ünlü mimarı Moskova’ya çağırmış ve Moskova’nın dışında bulunan Barkhiva Ormanı’ndaki özel arazisi için sıradışı bir tasarım istemiş. Böylece Zaha Hadid, hayatının tek ev projesine başlamış.

Capital Hill Residence - Zaha Hadid

© OKO Group

Doronin’in özel mülkü için seçtiği alan 30 metre yüksekliğindeki çam ağaçlarıyla kaplı bir ormanlık arazi. Hadid’in tasarladığı yapının şekli de doğal olarak üzerinde bulunduğu doğal ortama uyum sağlıyor. Eğimli arazinin bir kısmının içine gömülmüş şekilde tasarlanan yapının içinden, peyzajla uyumlu kıvrımlı hatlara sahip geometrik parçalar yükseliyor.

Capital Hill Residence - Zaha Hadid

© OKO Group

Vladimir Doronin, Zaha Hadid’e hayalindeki evi anlatırken “Her sabah uyandığımda sadece mavi gökyüzünü görmek istiyorum.” demiş. Zaha Hadid, Doronin’in bu isteğini yerine getirmek için Capital Hill Residence’ı iki ana bölüme ayırmış. İlk bölüm eğimli arazi üzerine yerleşmiş, topoğrafya ile uyumlu kütlelerden oluşurken, yapının ikinci bölümü evin geri kalan parçalarından ayrılmış ve 22 metre yükseklikte yer alıyor. Bu kule yapı sayesinde ağaçların üzerine çıkılabilmiş. Tahmin edilebileceği gibi, Doronin’in süiti bu kulenin üzerinde yer alıyor.

Capital Hill Residence - Zaha Hadid

Kesit / © Zaha Hadid Architects

Binanın dikey düzlemde birbirine bağlanan iki farklı kütle olarak düşünülmesi Capital Hill Residence’ı özgün yapan en önemli etkenlerden biri. En üst katın tamamı cam ile kaplı. Cam kaplama döşeme bitiş hizasından başlamadığı için yapının iki tarafında da balkonlar oluşuyor. Doronin’in süitini taşıyan kolonların arası camla kaplanmış ve burada bir asansör ve merdiven bulunuyor. Böylece kuleye çıkarken veya kuleden inerken Doronin’in doğa manzarasını seyredebilmesi hedeflenmiş.

Capital Hill Residence toplam dört kattan oluşuyor. Evin aşağıdaki kütlesinde, bir kısmı yere gömülmüş üç kat bulunuyor. Bu kütlelerin ormana bakan cepheleri, süitte olduğu gibi tamemen cam ile kaplanmış. Kütlelerin şekli ise yine doğadan referans alan kıvrımlara sahip.

Capital Hill Residence - Zaha Hadid

© OKO Group

Evin en alt katı tamamen dinlenme alanı olarak kullanılıyor ve fitness salonu, sauna, hamam ve dinlenme odalarını bulunduruyor. Bir üst kat olan zemin katta bir oturma odası, mutfak, eğlence odaları ve bir yüzme havuzu bulunuyor. Birinci katta ise giriş, misafir ve çocuk odalarıyla birlikte bir kütüphane var.

Capital Hill Residence - Zaha Hadid

Render / © Zaha Hadid Architects

Zaha Hadid’in 2016 yılında ölümünden sonra eski ortağı Patrik Schumacher projeyi devralmış. Schumacher, Capital Hill Residence’ın Zaha Hadid’in hayal evi olduğunu ve projenin hiçbir mimarın reddedemeyeceği türden bir proje olduğunu söylüyor.

 


RELATED POST