Opus / Zaha Hadid Architects

Opus / Zaha Hadid Architects

© Laurian Ghinitoiu

Mimar: Zaha Hadid Architects
Yer: Dubai, BAE
Yapım yılı: 2019

Zaha Hadid Architects’in Dubai’deki son projesi Opus, Orta Doğu’daki ilk ‘ME by Melia’ oteline ev sahipliği yapacak. Dubai’nin şehir merkezinde, dünyanın 2020 itibariyle en yüksek yapısı Burj Khalifa’nın ismini verdiği Burj Khalifa bölgesinde yer alan yapı mimarisi ile şehrin ikonlarından biri olmayı hedefliyor.

Opus / Zaha Hadid Architects

© Laurian Ghinitoiu

‘ME by Melia’ 39 ülkede 350’den fazla oteliyle yüzünü geleceğe dönen bir otelcilik anlayışına sahip. Bu nedenle Dubai’deki otelin tasarımı için Zaha Hadid Architects ile anlaşmaları sürpriz olmamış. Yapının tasarımı ZHA’nın yenilikçi karakteri ile tamamen örtüşmekte. Anıtsal bir karakteri olan Opus, doluluk ve boşluk; opaklık ve transparanlık; iç mekan ve dış mekan gibi kavramların dengesini yeniden kurgulayan bir tasarım.

Opus / Zaha Hadid Architects

© Zaha Hadid Architects

Opus iki kulenin birleşmesi ile meydana gelen bir hacme sahip. İki kulenin tekil karakterini tamamen kaybettiği yapı, ortasında büyük bir boşluk bulunan kübik bir forma evrilmiş. Yapıya formal karakterini veren bu boşluk fonksiyonel yönden de oldukça önemli. Otel binasının merkezinde bulunan odaların dış mekan ile bağlantısını kuruyor. Böylece kübik yapının içinin çok daha aydınlık ve ferah olması sağlanmış. Ayrıca 8 kat yüksekliğindeki boşluğun akışkan ve organik bir şeklinin olması yapıyı Dubai’nin neredeyse tamamını oluşturan dik açılı yüksek yapılardan ayırıyor.

Opus / Zaha Hadid Architects

© Laurian Ghinitoiu

Opus’u oluşturan iki kule zemin katta dört katlı bir atrium ve yerden 72 metre yüksekte üç katlı asimetrik bir köprü ile birbirine bağlanıyor. Ön cephesinden bakıldığında bu köprü binanın genel kütlesel kompozisyonunun bir parçası olarak gözükse de arka cephesinde iki kulenin farklı iki kütle olduğu anlaşılabiliyor. Asıl işlevi otel olan Opus ek olarak 12 restoran, rooftop bar ve ofis alanlarını da içinde bulunduruyor.


RELATED POST