C-Mine Expeditie

C-Mine Expeditie - NU Architectuuratelier

© Stijn Bollaert

Mimar: NU Architectuuratelier
Yer: Genk, Belçika
Yapım yılı: 2013

Belçika’da bir maden alanında yapılan proje aynı zamanda C-tour olarak geçiyor. C-tour yani C-Mine Expeditie, Genk’te eski bir maden kompleksinin yeniden düzenlenmesi ve bir turistik atraksiyon haline getirilmesi için açılan proje yarışmasında kazanan öneriydi. C-Mine Expeditie, eski bir madeni kullanan bir sergi yapısı.

C-Mine Expeditie - NU Architectuuratelier

© Stijn Bollaert

Yerin altı ve üstünde ziyaretçileri dolaştıran tasarım, yer altında var olan maden yaplarını kullanıyor. Yeni yapılmış strüktürleri ve bu eski yapıları birbiriyle birleştiren proje, ziyaretçinin bu mekandakini tüm deneyimini odak noktası olarak kabul ediyor ve hem eski madeni hem de yeni bu sergiyi aynı ortamda sunuyor. Yapı, eski madeni kullanışı ve iç tasarımındaki diliyle ziyateçiler için bir hayli dikkat çekici ögelere sahip.

C-Mine Expeditie - NU Architectuuratelier

© Stijn Bollaert

C-Mine Expeditie sergi rotası, madeni havalandırma boşluğunda başlıyor. Yeni birtakım eklemeler yapılmış olan boşlukta amaç, toprak altından işçilerin buluştuğu meydana farklı bir hava katmak ve bu kaba, fonksiyonel boşluğa bir yaratıcılık kazandırmak. Kaba, çıplak betonla oluşturulmuş bu boşluk serginin iç tasarımında genel yaklaşıma hizmet etmesi amacıyla sade bi şekilde ışıklandırılmış ve bazı havalandırma kanallarında dikkat çekici kırmızı paneller kullanılmış. Bu iki alanın birbiriyle tezatlık göstermesi amaçlanmış.

C-Mine Expeditie - NU Architectuuratelier

© Stijn Bollaert

C-Mine Expeditie, eski madenin hatırasını yaşatan bir sergiyle başlayıp ziyaretçileri buradan farklı birçok mekanı deneyimlemek üzere yola çıkarıyor. Bu alan, araziye özgü entalasayon yapacak sanatçıları bekleyen bir sergi. Sergi alanı anıtsal bir merdivenle son buluyor, Double Helix. Bu merdivenler de ziyaretçileri Belçika’nın en yüksek noktalarından biri olan şaft kulesine yönlendiriyor. Çevredeki eşsiz manzarayı ve peyzajı görmeye olanak sağlıyor kule. Altındaki maden yapısını gözlemlenmesine imkan tanıdığı büyük yeşillik alanla unutturuyor sergi bu anlamda.


RELATED POST