READING

Metropol Parasol

Metropol Parasol

Metropol Parasol / Jürgen Mayer H. Architects

© David Franck Photographie

Mimar: Jürgen Mayer H. Architects
Yer: Sevilla, İspanya
Yapım yılı: 2011

Metropol Parasol, İspanya’nın Sevilla şehrindeki Plaza de la Encarnacion meydanının yeniden yapılandırması sonucunda oluşmuş ve şehrin en önemli ikonlarından biri olmuştur.  Geçmiş yıllarda bir pazar yeri olarak kullanılan meydanın yıkılması sonucunda 30 yılı aşkın süredir şehrin göbeğinde bir boşluk olarak duran Plaza de la Encarnacion, Metropol Parasol ile yeniden kent hayatına kazandırılmıştır.

© David Franck Photographie

Dünyanın en büyük ahşap yapısı özelliğine de sahip olan Metropol Parasol, ahşap elemanların örülerek birbirine geçmesi ile oluşturulmuş bir kanopidir. ‘Şehir şemsiyesi’ anlamına gelen Metropol Parasol meydanın üzerine yerleştirilmiş bir örtü görevi görmektedir. Yapıyı oluşturan ahşap kafes sistem, betonarme temeller üzerinden yükselmektedir. Ahşap kanopinin üzerinde, bazı bölgelerde yükselip bazı bölgelerde kanopinin altına giren yürüme yolları bulunmaktadır.

© Fernando Alda

Yapıyı oluşturan ahşap sistemin organik bir formu, Sevilla şehir merkezinin ortaçağ mimari dokusunun bir yansımasıdır. Şehir için yeni bir odak noktası sunan proje, organik ve modern mimarisi ile 21. yüzyıla ayak uydurmaktadır.

© Jurgen Mayer H.

Yerleştiği alan sebebiyle, Metropol Parasol, kamu ile iç içe bir yapıdır. Yapının kendi varlığı bile üzerinde bulunduğu meydan için bir hareketlilik sebebidir. Mimar, meydanda oluşan bu hareketliliği, yapının içerisine aktarmayı hedeflemiştir. Bu nedenle Metropol Parasol aynı zamanda bir sosyal etkinlik merkezidir. Meydanı kullanan yerlilerin, ziyaretçilerin ve turistlerin taç-benzeri bu örtü altında toplanması ve zaman geçirmesi amaçlanmıştır.

© David Franck Photographie

Çok fonksiyonlu bu yapının içerisinde bir arkeoloji müzesi, bir market, yükseltilmiş bir meydan, barlar ve restoranlar bulunmaktadır. Bu mekanların çoğu, yer seviyesinin altında bulunmaktadır. Böylece, kamusal alan algısı ve meydanı kullanan insanların izlediği rotalar olabildiğince korunmuştur.

Güneşli Sevilla günleri için bir gölgelik alan sağlayan yapı, aynı zamanda şehrin manzarasının izlenebildiği bir seyir terası görevi de görmektedir.

© Jurgen Mayer H. / Kesit

Meydanın akıcılığını engellememek adına, sadece belli noktalara kolonlar yerleştirilmiş ve geniş açıklıklar geçilmiştir. Mantar şeklinde yukarı doğru yükselen yapının gövdesi, içerisinde merdiven ve asansörleri bulundurarak hem ahşap örtüyü taşımakta, hem de yapı içerisinde sirkülasyonu sağlamaktadır. Örtüyü oluşturan ahşap örgü sistem ise poliüretan ile birbirine bağlanmaktadır. Yüksek performanslı poliüretan kullanıldığı için, yapı çok yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır.

 


RELATED POST