Hemeroscopium

Hemeroscopium - Ensamble Studio

© Ensamble Studio

Mimar: Ensamble Studio
Yer: Los Razos, Madrid, İspanya
Yapım yılı: 2008


Hemeroscopium, Ensamble Studio tarafından tasarlanmış ve 2008 yılında tamamlanmış. Madrid’de bulunan Hemeroscopium yapımı 7 yıl sürmüş. Tasarımı 7 yıl alan projenin inşaat süresi bir hayli kısaymış. Bunun sebebi prefabrike elemanlar ve sistemlerle inşa edilen bir yapı olması.

Hemeroscopium - Ensamble Studio

© Ensamble Studio

Yapı tasarlanırken mimarların hayal gücü büyük rol oynamış. Ufuk çizgisi tanımlayacak, ışıkla şekillenecek ve zamanla gelişecek bir obje olarak görülmüş bu yapı. Hemeroscopium da Yunanca’da güneşin battığı yer anlamına geliyor. Çağrışımları bu şekilde ortaya çıkmış. Mimalar hayallerini anlatırken: ”Hemeroscopium, bir evi, uzaktaki ufuğu ve kendi içinde tuzakları barındırıyor” diyor.

Hemeroscopium - Ensamble Studio

© Ensamble Studio

Bunların sonucunda epey oynanmış bir strüktür görüyoruz. Üstelik bunu stabil gözükmeyen ve hisseitmeyen bir denge ile yapıyor grup. Mekanın şeffaflaşmasını da sağlamış bu yaklaşım. Ağır strüktürler ve bunları yerlerine getiren büyük işlemler ile adete yerçekimini hiç sayan bir tutuma sahip. Tüm mekan da böyle tanımlanmaya başlamış.

Bu büyük strüktürlerin bir yığın gibi üst üste gelmesiyle bir sarmal oluşturuyor yapı. Tek bir destek ve ana kirişten türüyor. Yukarılara çıkıldıkça strüktürün hafifledğini görüyoruz. En uç noktada bu sistemi ve dengeyi kapatan tekil bir taş var.

Hemeroscopium - Ensamble Studio

© Ensamble Studio

Yapıyı oluşturacak strüktürlerin bir araya gelmesi için de özel jointler tasarlanmış; bu devasa kütlelerin streslerine, itme-çekme kuvvetlerine dayanıklı jointler. Tabi bu jointler ciddi hesaplamalar gerektiriyor.

Hemeroscopium - Ensamble Studio

© Ensamble Studio

Grup, yapın strüktürünün tasarlama ve hesaplarının 7 yıl; inşaasının ise yalnızca 7 gün sürdüğünü söylüyor. Bunun sebebi tamemn prefabrika sistemlerle kurulmuş bi yapı olması ve oldukça koordine çalışma yapılması. Özetle hayal edilen yapıyı elde etmek grup için büyük bir emek.


RELATED POST