Broad Müzesi

Broad Müzesi / Diller Scofidio + Renfro

© Benny Chan

Mimar: Diller Scofidio + Renfro
Yer: Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Yapım yılı: 2015

Eli ve Edythe Broad isimli iki toplumsever tarafından yaptırılan Broad Müzesi, Los Angeles’ta bulunan sanat müzelerinden yalnızca bir tanesi. Broad ailesi tarafından kurulan sanat vakfında ve Broad ailesinin özel koleksiyonunda bulunan yaklaşık 2,000 sanat eseri, 2015 yılında inşa edilen bu müzede sergilenmektedir. Müzenin iki katı, bu sanat eserlerini sergilemek için galeri alanları olarak tasarlanmıştır. Müze binası aynı zamanda Broad Vakfı’nın merkez ofisi görevi de görmektedir.

12 bin metre karelik Broad Müzesi’nin binasının yanına tasarlanan 2200 metre kare genişliğindeki yeşil alan, müzenin üzerinde bulunduğu Grand Avenue caddesi üzerinde önemli bir kamusal meydan yaratmaktadır.

© Jeff Duran – Warren Air

© Diller Scofidio + Renfro

Broad Müzesi’nin mimarisi ‘veil-and-vault’ adı verilen, kelime anlamı örtmek ve depo olan bir konsept üzerinden şekillenmektedir. Müzenin iki temel programı olan kamusal sergiler ve Broad Sanat Vakfı’nın geçici olarak gerçekleştirdiği aktiviteler, bu konsept ile mimari bir çözüm aracılığıyla bir araya getirilmiştir. Bu geçici aktiviteler için tasarlanan depo alanlarının arka planda kalması, bu konsept ile engellenmiştir.

© Diller Scofidio + Renfro / Konsept Diyagramı

‘Atlama’ konsepti, müzenin girişinden çıkışına kadar ziyaretçilerin müzedeki deneyimlerini şekillendirmektedir. Yapının ortasında asılı duran opak, ağır kütle, içeri doğru oyularak müzenin lobisini ve sirkülasyon alanlarını oluşturmaktadır. Bu kütlenin üst kısmı ise üçüncü kat galerilerinin zeminidir.

Yapının ortasındaki opak depo kısmı, delikli, geçirgen, bal peteği şeklinde bir yapısal eleman ile örtülmüştür. Bu kabuk, müzenin içindeki kütleyi kapatmaktadır. Aynı zamanda, tüm cepheleri saran bu kabuğun delikleri, yapının içine gün ışığı almasına imkan sağlamaktadır.

© Iwan Baan

 


RELATED POST

  1. […] Walt Disney Konser Salonu, pek çok önemli mimari esere komşu bir yapı. Salonun hemen yanında Dorothy Chandler Pavyonu ve Arata Isozaki’nin Çağdaş Sanatlar Müzesi bulunuyor. Caddenin karşısında ise Diller Scofidio + Renfro’nun tasarladığı Broad Müzesi var. […]