Casa Milà

Casa Milà - Antoni Gaudi

Mimar: Antoni Gaudi
Yer: Barselona, İspanya
Yapım yılı: 1912

Dünyaca ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan Casa Milà, Barselona’nın en ikonik yapılarından bir tanesi. Milà Evi anlamına gelen Casa Milà, Roser Segimon ve Pere Milà’nın kullanımı için 1912 yılında tasarlandı. La Pedreda olarak da bilinen yapı, Art Nouveau’nun İspanyol yorumu olan Modernista akımının Barselona’daki en önemli temsilcilerinden olarak kabul edilmektedir.

Casa Milà - Antoni Gaudi

© Samuel Ludwig

Casa Milà organik bir yapı. Bina adeta yerden oyularak yükseltilmiş gibi duruyor ve mimari eserlerin verdiği yapay görüntüden uzaklaşmaya çalışıyor. Yapısal olarak bu organikliği sağlayabilmek için bina ikiye bölünmüş: strüktür ve kabuk. Yapının cephesindeki taş duvarların hiçbir yük taşıyıcı özelliği bulunmuyor. Yapının eğimli şekli ile aynı izde devam eden çelik kirişler cephenin yükünü kolonlara aktarıyor.

Casa Milà - Antoni Gaudi

© Samuel Ludwig

Gaudi tarafından alınan bu strüktürel kararlar yapının şeklinin daha serbest oluşabilmesi ve dalgalı cephenin sürekliliği sağlanmış. Cephedeki organik ve kıvrımlı form, binanın çatısında da devam ediyor. Yapının çatısını taşıyan, parabolik tuğlalar ile oluşturulmuş farklı yüksekliklerdeki kemerler çatının üstünde kıvrımlı bir topoğrafya oluşturuyor.

Yapı, dokuz bölümden oluşuyor: bodrum, zemin kat, asma kat, ana kat, üst katlar ve çatı katı. Binaya giriş asma kattan sağlanıyor, zemin kat ise garaj olarak tasarlanmış. Ana kat olarak tasarlanmış kat Milà ailesinin kullanımı için tasarlanmış. Ana katın üstünde bulunan diğer dört kat ise kiracıların kullanımına ayrılmış. Binanın içinde iki tane avlu bulunuyor. Bu nedenle Casa Milà plan düzleminde ‘8’e benzer bir şekil alıyor.

Casa Milà - Antoni Gaudi aksonometrik

Aksonometrik kesit / © greatbuildings.com

Casa Milà’nın cephesi üç bölümde incelenebilir; tüm zemin katı çevreleyen sokak cephesi, ana ve üst katları kapsayan ana cephe ve çatı katını ve taşıyıcı elemanları bulunduran çatı strüktürü. Yapının en önemli mimari unsurlarından bir tanesi olan ana cephe oldukça organik ve akışkan bir forma sahip. Kireçtaşı bloklar kullanılarak yapılmış bu organik cephenin üstünde insan benzeri sürrealist heykeller bulunuyor. Bu heykellerin varlığı cephenin dinamik karakterini güçlendiriyor.

Casa Milà - Antoni Gaudi

© Gideon Jones

Casa Milà, Katalan ve İspanyol mimarisinde çok büyük öneme sahip. Her ne kadar hakkında çeşitli olumsuz eleştiriler yapılan bir bina olsa da, Casa Milà ve Antoni Gaudi’nin Modernista akımına ve genel olarak modernist mimariye kattıkları yadırganamaz. Gaudi’nin doğadaki organik formlar ve modellerden temellenen mimari dili, yıllarca süregelen dikdörtgensel mimarinin sınırlarını ortadan kaldırmıştır. Dünya üzerinde pek çok mimar Gaudi’nin Casa Milà’da kullandığı biyomimikri yönteminden esinlenmiştir.


RELATED POST