The Cloud

The Cloud / Studio Fuksas

Mimar: Studio Fuksas
Yer: Roma, İtalya
Yapım yılı: 2016

The Cloud, 2016 yılında tamamlanmış bir kompleks. Roma’nın güneyinde, EUR isimli finans/iş bölgesinde bulunan yapı, Studio Fuksas imzalı. Yapı, bulunduğu bölgede ağırlıkla gözlemlenen 1930’ların Rasyonalizminin eseri binaların keskin sınırlarına uyan, içeride ise oldukça akıcı, amorf tasarımıyla dikkat çeken bir tasarım.

The Cloud / Studio Fuksas

© Moreno Maggi

The Cloud, bulunduğu bölgede iki kamusal meydan yaratıyor. Bu meydanların merkezi ise içerideki, yapıya adını vermiş özgün tasarım. Burada yapı, Roma’nın bu yoğun bölgesine yeni bir toplanma mekanı tanımlıyor hem kongre alanlar hem de farklı aktivitelere elverişli meydanlarıyla. Kongre merkezleri ve hoteli barındıran kompleks, Bulut, üç özgün mimari konsepte dayanan tasarıma sahip: Theca (Mahfaza), Cloud (Bulut) ve Blade (Bıçak).

The Cloud / Studio Fuksas

© Moreno Maggi

Theca, konferans salonu ve oteli saran dış kabuğa verdiği isim ekibin. Metal, cam ve betonarme kombinasyonuyla oluşturulmuş bir kabuk. Bu kabuğun içinde, 7800 metrekareye yayılan konferans salonları, sergi alanları ve büyük etkinliklerin düzenleneceği mekanlar bulunuyor.

Theca’nın içinde yükseltilmiş olarak gördüğünüz kısım ise Cloud (Bulut). Tasarımın en önemli noktalarından biri bu iki alan arasındaki etkileşim olmuş ekip için. Cloud, Roma şehri ve konferans merkezi arasındaki bağlantıyı temsil eden öge.

The Cloud / Studio Fuksas

© Leonardo Finotti

Bir tür koza oluşturan strüktür olan Cloud, 15000 metrekarelik gelişmiş fiberglas membran ve yangına dayanıklı silikonla örtülüyor. İçteki ‘koza’ Cloud, dışta kendine kabuk oluşturan Theca ile desteklenen strüktüre sahip. Kompleksin kalbindeki Cloud, tanımlı yürüyüş yolları, yürüyen merdivenler işe 5 kat uzanan bir strüktür. Ziyaretçiyi 1800 kişilik bir oditoryuma yönlendiriyor; Cloud oditoryuma yönlendiren bir parça. Oditoryumun bu strüktürden ayrıştırılması için de burayı ahşap panellerle kaplama fikrini geliştirmiş Studio Fuksas ekibi.

The Cloud / Studio Fuksas

© Moreno Maggi

Cloud’a ise ‘Forum’ kısmından ulaşılıyor. Yani Forum, iki strüktürü birbirine bağlayan, onları birleştiren ana yolu tanımlayan bir mekan.

Ekibin son konsepti ise ‘Blade’. Blade, 17 kata ayrılmış, konferans ve şenre gelenleri ağarlayacak 439 oda kapasiteli yapının geri kalanından bağımsız bir bina. 18000 metrekareye yayılmış olan otel binası aynı zamanda spa ve restoran bi fonksiyonları da barındırıyor.

The Cloud / Studio Fuksas

© Leonardo Finotti

Fuksas’ın projede tasarımı esneklik ilkesiyle şekillenen bir süreç. Yaratılan mekanlar farklılaşabilecek şekilde yapılmış. Aynı zamanda büyük ya da küçük konferanslara, etkinliklere vb. olanak verecek şekilde değiştirilebilir alanlar. Studio Fuksas, Cloud’un iç mimarisini de kendi sürecine dahil ediyor. Örneğin; oditoryumdaki koltuklar Fuksas mimarları tarafından tasarlanmış.

The Cloud / Studio Fuksas

© Moreno Maggi

Kompleks, depremlere dayanıklı ve çevre dostu bir tasarıma sahip aynı zamanda. Dikey yapı sertliğiyle sismik dalgalara dayanım gösteriyor. Yatay yönde ise izolatörlerle bu dayanıklılığı iki yönde sağlanmış. Bunu yanında yapı, içeride oldukça yüksek enerji tasarrufu sağlayan sistemleri barındırıyor. EUR isimli bölgedeki gölden gelen kirli suyu temizleyip bunu soğutma sistemleri için kullanan sistemlere, yağmur suyu toplama ve filtreleme düzeneklerine ve çatıda güneş enerjisini kullanmaya yarayan fotovoltaik panellere sahip Cloud.

 

Kaynak: “The Cloud / Studio Fuksas” 14 Kasım 2016. ArchDaily. <https://www.archdaily.com/799235/the-cloud-studio-fuksas/>


RELATED POST