READING

Didden Köyü

Didden Köyü

Didden Köyü / MVRDV

©MVRDV

Mimar: MVRDV
Yer: Rotterdam, Hollanda
Yapım yılı: 2002-2006

Didden Köyü (Didden Village), MVRDV’nin son 20 yılda üzerinde çalıştığı, nüfus yoğunluğuna karşı kent dokusu sıklaştırma düşüncelerinin ilk ürünü. Aynı zamanda ekibin evi olan Rotterdam’da 2006’da gerçekleştirdiği ilk projesi; alanda bulunan, atölye ve konut olarak kullanılan binanın üzerine yapılmış bir çatı eklentisi. Didden ailesi için tasarlanmış olan eklenti, fonksiyonlarını farklı kütlelere ayırarak bir tür köy dokusu yaratıyor.

Didden Köyü / MVRDV

©MVRDV

MVRDV ekibine göre genel olarak binaların çatılarına eklenti yapılmasının iki sebebi var: ilave mekan ihtiyacı ve şehrin üst noktasında yaşama veya çalışma arzusu; cennete herkesten daha yakın olma. Didden Köyü, aşağısındaki anıtsal yapının tavan arası kısmını mavi parapetlerle yukarı doğru genişletiyor. Bu ek mekan aslında büyüyen bir trendin örneklerinden bir tanesi -yeni yaşam ve çalışma alanları için çatıları işgel etmek.

Didden Köyü / MVRDV

©MVRDV

Didden ailesinin evinde yatak odaları, ayrı küçük evler olarak kurgulanmış. Bu şekilde ailedeki her bir bireyin kendine ait özel alanın tamamen ayrışabilmesi sağlanmış. Kütlelerden birinde ebeveyn yatak odası; diğerinde ise iki çocuğun yatak odaları bulunuyor. Bu evlere ulaşım loft benzeri yaşam alanından spiral merdivenlerle sağlanıyor. Farklı evler için farklı merdivenler düşünülmüş. Bu merdivenler var olan yapının tavanını dairesel bir şekilde delip binanın en üst katından küçük evlere bağlanıyor.

Didden Köyü / MVRDV

©MVRDV

Spiral merdivenlerden biri ana yatak odasına çıkıyor. Diğer iki merdiven de çocukların odasına. Çocuk odalarına ulaşan spiral merdivenler birbiri etrafında dolanarak bir üst kota oluşuyor. Böylece evin yaşam alanında çift sarmallı spiral merdiven yaratılmış.

Çatının geniş dikdörtgensel yüzeyindeki kütleler, küçük dış mekanlar (evler arası sokaklar, meydanlar) yaratabilecek şekilde konumlandırılmış. MVRDV, bu şekilde, bir çatı köyü kurgusu yaratabilmiş.

Didden Köyü / MVRDV

©MVRDV

Didden Köyü, aşağısında bulunan tarihi bina sınırlarında parapetle çevrelenmiş. Parapet belirli noktalarda pencerelere sahip. Böylece köyden şehirdeki caddelere bakan manzaralar sağlanabiliyor. Camlı parapet köyün sınırlarını belirtiyor. Bu sınır içerisinde çatı üstündeki hayatı daha da aarttırabilmek ve ‘köy’ algısını güçlendirebilmek için ekip çatıya ağaçlar, masalar, açık duşlar ve banklar eklemiş. Tüm bu elemanlar, parapet ve projenin tüm dış yüzeyi de aynı renkte mavi poliüretan kaplı. MVRDV’ye göre çatıda yeni bir ‘cennet’ oluşuyor.

Didden Köyü / MVRDV

©MVRDV

Benzer birçok projenin aksine Didden Köyü, içinde yaşayanlara asıl yaşam alanı ve yatak odaları dışında ilave yaşam ve uyuma mekanları sunmuyor. Bu bakımdan yapı gerçekten de küçük bir ky gibi işliyor: yapıda hayat avlular, kütleler arasındaki sokaklar, banklar ve havuzla dışarıya taşınıyor. Aile tarafından dışarıya tamamen açık olmaması istenen bu yaşam da omuz yüksekliğinde parapetle dışarıdan gizlenmiş. Gerekli olan özel alan sağlanmış ve yine de pencerelerle dışa olan bağlantı koparılmamış.

Didden Köyü / MVRDV

©MVRDV

“Rotterdam’daki çatı eklentisi, var olan eski şehirlerin fazla nufüslanmasına karşı bir önlem olarak doku sıklaştırmasının bir prototipi. Didden Köyü, şehre çatı seviyesinde bir yaşam katmanı daha ekliyor.” diyor MVRDV ekibi yapıları için.


RELATED POST