READING

Dünya Kupası’nda Yaşanan İlginç Olayları Res...

Dünya Kupası’nda Yaşanan İlginç Olayları Resmeden 20 İllüstrasyon

Dünya Kupası'nda Yaşanan İlginç Olayları Resmeden 20 İllüstrasyon

Raj Draws – 1998 Dünya Kupası’nda Beckham’ın gördüğü kırmızı kart

Dünyanın farklı bölgelerinden seçilen 20 illüstratör, 14 Haziran’da başlayan 2018 FIFA Dünya Kupası için 20 farklı illüstrasyon hazırladı. Proje, Rusya’da düzenlenen turnuvanın reklamı ve Football Beyond Borders (Sınırların Ötesinde Futbol) projesine yardım amacıyla başlatıldı. İngiliz grafik tasarımcı Gordon Reid, Callum Stephenson ve seçtikleri 18 tasarımcının bir araya gelerek ürettiği çizimler, bira bardak altlıkları olarak basıldı ve Football Beyond Borders websitesi üzerinden satışa çıkarıldı.

Dünya Kupası'nda Yaşanan İlginç Olayları Resmeden 20 İllüstrasyon

Mason London – Zidane’ın Materazzi’ye attığı kafa

Tasarlanan bardak altlıklarında, Dünya Kupası tarihi boyunca meydana gelen yankı uyandırıcı, ilginç ve futbolseverlerin hafızalarına kazınmış olaylar yeniden yorumlandı. David Beckham’ın 1998 Dünya Kupası’nda gördüğü kırmızı kart, Zinedine Zidane’ın 2008 Dünya Kupası Finali’nde Marco Materazzi’ye kafa atması, Luis Suarez’in Giorgio Chiellini’yi ısırması ve Maradona’nın Tanrı’nın Eli golü resmedilen olaylar arasında.

Dünya Kupası'nda Yaşanan İlginç Olayları Resmeden 20 İllüstrasyon

Yarza İkizler – Maradona Tanrının Eli

Reid ve Stephenson, dünyanın her tarafından farklı tarzlara sahip sanatçı, grafik tasarımcı ve illüstratörleri Weird World Cup (İlginç Dünya Kupası) projesi için bir araya getirmiş. Her bir bardak altlığının farklı bir sanatsal dile sahip olması amaçlanmış. Böylece her bir tasarımın farklı kültürlere, farklı ülkelerden futbolseverlere, farklı sanat tarzlarına hitap etmesi ve olabildiğince fazla insanın bu sosyal yardım projesine yardım edebilmesi amaçlanmış.Tasarımcıların ürettikleri çizimlerin bir bira bardak altlığına basılması ve öyle satılması fikri ise ikilinin aklına Londra’da bir barda oturup bira içerlerken gelmiş. İkili konu futbol ve dünya kupası olduğunda, bir bira altlığının en uygun sanat medyası olabileceğine karar getirmiş. Böylece bu sanat eserlerini alan insanlar belki tuttuğu takım gol yediği zaman onu yırtacak ve çizimlerin mizahi yönüyle uyuşan bir sahne ortaya çıkacak. Ayrıca, bardak altlıklarından alan pek çok kişi tasarımcılara ulaşıp üzerine bira dökmekten korktuklarını belirtmiş.

Dünya Kupası'nda Yaşanan İlginç Olayları Resmeden 20 İllüstrasyon

Dan Woodger – Rivaldo’nun tiyatrosu

İllüstrasyonların arasında Türkiye’ye dair bir çizim de bulunuyor. Üçüncülükle tamamladığımız 2002 Dünya Kupası’nda Brezilya ile yaptığımız maçta Rivaldo’nun kendini yere atarak Hakan Ünsal’ın kırmızı kart görmesine sebep olduğu sahne Dan Woodger tarafından resmedilmiş.

Dünya Kupası'nda Yaşanan İlginç Olayları Resmeden 20 İllüstrasyon

Tina Touli – 2002 Dünya Kupası’nda Ronaldo’nun ilginç saç traşı

Üretilen bardak altlıklarının tamamı Weird World Cup internet sitesi üzerinden tanesi 5 pounda satışa çıkarılmış. Elde edilen gelirin tamamı Football Beyond Borders’a bağışlanacak ve bu para Londra Brixton’da, gençlerin futbol eğitimi alabilmesi için inşa edilecek bir eğitim tesisi için kullanılacak.