Mastaba Londra

Mastaba Londra - Christo ve Jeanne- Claude

Tasarım: Christo ve Jeanne-Claude
Yer: Hyde Park, Londra, İngiltere
Yapım yılı: 2018Mastaba Londra, Londra Hyde Park’ın içinde bulunan Serpentine Gölü üzerine Christo ve Jeanne-Claude tarafından tasarlanmış bir enstelasyon. 2009 yılında kaybettiği eşi Jeanne-Claude’un sanatı özgürleştirme isteğini yerine getirmek amacıyla Christo’nun tamamını kendisinin finanse ettiği projenin yapımı 19 Haziran 2018’de tamamlandı ve enstelasyon 23 Eylül’e kadar gölün üzerinde duracak.

*Mastaba:  Antik Mısır uygarlığında, toprak altına gömülen ölülerin anısına, mezarın hemen üstüne kurulan tepesi düz odacık.

Mastaba Londra - Christo ve Jeanne- Claude

© 2017 Christo – Foto: Andre Grossman

Christo ve Jeanne-Claude, hayatları boyunca tarihi Mısır mezarlarından ve mastabaların kesik piramit formundan oldukça etkilenmiş. Christo, eşinin ölümünden sonra harekete geçerek neredeyse yarım yüzyıldır hayal ettikleri projeyi gerçeğe dönüştürmüş. Her ne kadar Mastaba Londra, Serpentine Galeri’si ile iş birliği kurularak üretilmiş olsa da, Christo projenin tamamını kendisi finanse etmiş ve hiçbir sponsordan destek almamış. Christo bu devasa eseri oluşturabilmek için ihtiyacı olan parayı kendi orijinal sanat eserlerini satarak elde etmiş.

Mastaba Londra - Christo ve Jeanne- Claude

© 2018 Christo – Foto: Wolfgang Volz

Hyde Park’ı ziyaret eden herkese açık olan enstelasyon, farklı renklerde boyanmış 7506 fıçının üst üste yerleştirilmesi ile ayakta duruyor. Christo, bu fıçıların hazırlanması aşamasında da hiçbir yardım kullanmamış. 7506 fıçının tamamı sanatçının kendisi tarafından boyanmış. “Bu yüzden sevdiğimiz işleri yapıyoruz. Kimse benden mastaba yapmamı istemedi, tüm kararları biz aldık. Bu, durdurulamaz sanat tutkusunun bir sonucu.”1935 yılının aynı gününde doğan Christo ve Jeanne-Claude, gençlik yıllarında Paris’te tanışmış ve birlikte sanat eserleri üretmeye başlamışlar. Mastaba’ların etkileyici formundan etkilenen çift, dünyanın çeşitli şehirlerinde fıçı kuleler ve topoğrafyalar tasarlamayı hayal etmiş. Çiftin en büyük hayallerinden biri, Abu Dabi çölüne 170 metre yüksekliğinde, yine fıçılardan oluşan bir mastaba yapısı inşa etmek.

Mastaba Londra - Christo ve Jeanne- Claude

© 2018 Christo – Foto: Wolfgang Volz

Mastaba Londra, Christo ve Jeanne-Claude’ın Birleşik Krallık’ta bulunan ilk büyük ölçekli çalışması. Yapıyı gölün üzerinde tutabilmek için, gölün üzerine birbirine geçen polietilen yüzeylerden oluşan bir platform yerleştirilmiş. Bu platform 32 farklı noktadan demirlenerek yapının suyun üzerinde hareket etmesi engellenmiş. Üst üste istiflenen fıçılar ise inşa edilen çelik iskelet ile taşınıyor. Eserin tamamı yaklaşık 600 tonluk bir ağırlığa sahip ve Serpentine Gölü’nün %1 lik alanını kaplıyor.

Mastaba Londra - Christo ve Jeanne- Claude

© 2018 Christo – Foto: Wolfgang Volz

Christo, varillerin dışarı bakan yüzlerini kırmızı, mavi ve pembeye boyamayı tercih etmiş. Bu renkler Londra’nın silüetine empresyonist bir tepki oluşturuyor. Ayrıca fıçıların su üzerinde yaratacağı yansıma da göz önünde bulundurulmuş. Yapının yan kısımlarında ise daha soluk bir kırmızı ve beyaz çizgiler kullanılmış. Christo, kullandığı renklerin parkın yeşil ve mavi ağırlıklı yapısı ile uyum içinde olmasını amaçlamış.


RELATED POST