Elbphilharmonie Hamburg

Elbphilharmonie Hamburg - Herzog & de Meuron
Mimar: Herzog & de Meuron
Yer: Hamburg, Almanya
Yapım yılı: 2016

Elbphilharmonie Hamburg, 2016 yılında Almanya’nın Hamburg şehrinde Herzog & de Meuron tarafından tasarlanmıştır. Hamburg’un yeni sosyal ve kültürel merkezi olması amacıyla tasarlanmış Elbphilharmonie, ikonik mimarisi ile de şehrin en önemli yapılarından biri haline geliyor.

Elbphilharmonie Hamburg - Herzog & de Meuron

© Iwan Baan

Elbphilharmonie, şehrin yeni odak noktası olabilmek adına yalnızca eşsiz mimarisiyle ön plana çıkmıyor. Yapı, Hamburg’da yaşayan insanların ve turistlerin yapıyı olabildiğince çeşitli şekilde kullanabilmesi için farklı kamusal mekanlar üretmekte. Elbphilharmonie, bu bağlamda yalnızca bir kültür merkezi değil. Yapı bünyesinde filarmoni orkestrası salonu, oda müzik salonu, restoranlar, barlar, seyir terası, daireler, bir otel ve otopark bulundurmakta. Tüm bu işlevler Hamburg şehrinin göbeğindeki tek bir binaya yerleştirilmiş.

Elbphilharmonie Hamburg - Herzog & de Meuron

© Iwan Baan

Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan Elbphilharmonie, Kaispeicher isimli eski antreponun üzerine yerleştirilmiştir. Kaispeicher ve Elbphilharmonie binalarının birbirlerinden tamamen farklı mimari tarzları, ilgi çekici ve çeşitli mekanlar üretilmesini sağlıyor. Kaispeicher’in eski, antik ve orijinal havası ve Hamburg limanı ile kurduğu ilişki, Elbphilharmonie’nin elegant ve gösterişli yapısı ile bir araya gelerek şehrin en önemli sosyal merkezlerinden birini oluşturuyor. İki zıt kütlenin arasında kamusal ve özel mekanlardan oluşan ayrı bir topoğrafya var. Kaispeicher binasının terası, üstüne inşa edilen Elbphilharmonie sayesinde yeni bir kamusal meydan kimlik kazanmış.

Elbphilharmonie Hamburg - Herzog & de Meuron

© Iwan Baan

Kaispeicher, 1963-1966 yılları arasında Werner Kallmorgen tarafından tasarlanan bir depo binası. Orijinal olarak binlerce kakao çekirdeğini depolamak için kullanılan yapı, günümüzde depo özelliğini yitirmiş durumda. Kaispeicher’in katı ve güçlü strüktürel duruşu, yeni Elbphilharmonie binasının ağırlığını kaldırmasını sağlıyor.

Elbphilharmonie Hamburg - Herzog & de Meuron

© Iwan Baan

Dayanıklı ve katı mimarisi ile, Kaispeicher depo binası, yeni Elbphilharmonie binası için adeta bulunmaz bir temel oluşturuyor. Ancak Kaispeicher, sağladığı strüktürel avantajların yanı sıra mimari özellikleri ile de ön plana çıkmakta. Liman boyunca inşa edilen depo binaları, inşa edildikleri dönemin mimari izlerini taşıyan yapılardır. Bu bağlamda Kaispeicher de pencereleri, temeli ve dekoratif elemanları ile 1960’lı yılların mimari özelliklerini göstermekte.

Elbphilharmonie Hamburg - Herzog & de Meuron

© Iwan Baan

Elbphilharmonie, tam bir müzik mabedi. Yapının mimarisi yalnızca dinleyiciler ve müzisyenler göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Herzog & de Meuron, klasik filarmonik salon mimarisini tamamen değiştirerek yeni bir salon tipi üretmiş. Müzisyen ve dinleyici arasındaki yakınlığı baz alarak tasarlanan Elbphilharmonie, seyircilerin şovun bir parçası olması bağlamında adeta bir futbol stadyumuna dönüşmüş.

Elbphilharmonie Hamburg - Herzog & de Meuron

© Iwan Baan

Elbphilharmonie  yalnızca bir müzik merkezi değil. 2100 kişi kapasiteli ana konser salonunu ve 550 kişilik oda müziği salonunun yanı sıra, yapı 5 yıldızlı bir otele restorana, sağlık ve fitness salonlarına, konferans alanlarına, lüks dairelere ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle, Elbphilharmonie Hamburg’un en önemli ikonlarından biri olmakla beraber aynı zamanda Alman kültürünün ilerleyişi için bir yol gösterici görevi görüyor.

Elbphilharmonie Hamburg - Herzog & de Meuron

© Iwan Baan

Kaispeicher’in üzerine inşa edilen yeni kütle, depo binasının kütlesi uzatılarak üretilmiş. Yeni yapı, altında bulunan yığma yapı ile aynı plan düzenine sahip. Ancak kütlenin en alt ve üst noktalarında, bu yeni hacim deponun sabit, dikdörtgensel yapısından ayrılan değişiklikler var. Yeni hacmin inişli çıkışlı çatısı, 108 metre yüksekliğe kadar çıkıyor. Bu içişli çıkışlı yükseliş, yatay elemanların yoğunluklu olduğu Hamburg’da Elbphilharmonie binasının şehre yeni bir karakter katmasını sağlıyor.

Elbphilharmonie Hamburg - Herzog & de Meuron

© Iwan Baan

Dalgalı panellerden ve yer yer açıklıklardan oluşan cam cephe, eski yapı üzerindeki yeni binayı iri ve yanardöner bir kristale dönüştürüyor. Yeni parlak cephe; gökyüzünün, suyun ve şehrin yansımasını yakalayarak sürekli değişen bir yüzey halini alıyor. Üstyapının alt kısmı da etkileyici bir ifadeye sahip. Kenarlardaki kemer biçimindeki açıklıklar meydana bağlanıyor ve bu bina içi meydandan Hamburg ve Elbe Nehri manzarası izlenebiliyor. Bina içindeki dikey açıklıklar ise meydanı farklı seviyelerdeki fuayeler ile ilişkilendiriyor.

Elbphilharmonie Hamburg - Herzog & de Meuron

© Iwan Baan

Kaispeicher kompleksinin ana girişi doğuda yer alıyor. Buradan uzun bir yürüyen merdiven ile Plaza’ya çıkılıyor. Bu yürüyen merdiven yukarı doğru eğimli çıkıyor ve bu eğim sayesinden yapının bir ucundan diğer ucunun görülmesi olanaksız kılınıyor. Kaispeicher binasının baştan sona geçen bu merdiven, yapının içinde yeni bir mekansal deneyim yaşanılmasını sağlıyor. Yapının içinde yaratılan kamusal alanda ise restoranlar, barlar, gişe, konser salonu ve fuaye bulunuyor.


RELATED POST