Heilig Geist Kilisesi

Heilig Geist Kilisesi - Alvar Aalto
Mimar: Alvar Aalto
Yer: Wolfsburg, Almanya
Yapım yılı: 1958-1962

Heilig Geist Kilisesi (Heilig Geist Kirche), dünyaca ünlü Finlandiyalı mimar Alvar Aalto’nun Almanya’da inşa ettiği 6 yapıdan bir tanesi. Almanya’nın Wolfsburg şehrinde bulunan Lüteriyan kilisesi, şehrin en önemli dini yapılarından bir tanesidir. Alvar Aalto’dan, Heilig Geist Kilisesi’ni tasarlaması 5 Kasım 1958’de istenmiştir ve kilisenin inşaatı dört yıl sonra, 1962 yılında tamamlanmıştır.

Heilig Geist Kilisesi - Alvar Aalto

© Samuel Ludwig

Alvar Aalto, dünya çapında tasarladığı yapılara verdiği komple değer ile tanınmaktadır. Aalto’nun yapılarında hiçbir mimari unsur birbirinden ayrı öneme sahip değildir, mimar yapıya bir bütün olarak bakar ve iç mimariden cephe tasarımına kadar yapıyı oluşturan tüm etmenlere aynı önemi gösterir. Bu bağlamda, Heilig Geist Kilisesi de içten dışa eşsiz bir önem gösterilerek tasarlanmıştır.

Heilig Geist Kilisesi - Alvar Aalto

© Samuel Ludwig

Heilig Geist Kilisesi, bir kilise, çocuk bakım merkezi, papazın yaşadığı evi ve bir toplumsal merkezi bulunduran modern bir kompleks. Kilise, kompleksin merkezinde bulunuyor. Kilisenim beyaz renkli tuğlalardan oluşan yığma cephesi, Aalto’nun başka bir kilise projesi olan Stephanus Kilisesi ile benzerlik gösteriyor. Kilisenin kuzeybatı cephesini geniş bir pencere kaplıyor. Yapının diğer cephelerinde ise daha küçük ve düzensiz olarak yerleştirilmiş pencereler bulunmakta.

Heilig Geist Kilisesi - Alvar Aalto

© Samuel Ludwig

Kilisenin çatısı, kilise mihrabı yönünde yükselen bakır plakalar ile kapatılmış. Bakır plaklar buradan yere doğru kıvrılıyor ve bu sayede Heilig Geist Kilisesi özgün bir tavır kazanıyor. 32 metre yüksekliğindeki beyaz çan kulesi, bu kıvrımlı çatının aksi yönünde, kuzeybatı kısmında bulunuyor.

Kilisenin içindeki yapı elemanları, beyaz duvarlara kontrast yaratan ahşap paneller ile kaplanmış. Kilisenin içindeki duvarlar hem düz hem de kıvrımlı yapıya sahip. Kilisenin içinde, 100 tanesi sonradan eklenebilecek şekilde tasarlanmış 400 oturma alanı bulunmakta.


RELATED POST