Stephanuskirche

Stephanuskirche - Alvar Aalto
Mimar: Alvar Aalto
Yer: Wolfsburg, Almanya
Yapım yılı: 1968

Stephanuskirche, Alvar Aalto’nun 1968 yılında Almanya’nın Wolfsburg şehrinde tasarladığı bir Hristiyan Lüteriyen kilisesi. Aalto’nun diğer eserleri olan Heilig Geist Kilisesi ve Wolfsburg Kültürel Merkezi ile aynı şehirde bulunan Stephanuskirche, uluslararası modernism akımının Almanya’daki en önemli temsilcilerinden biri olarak gösterilebilir.

Alvar Aalto, Stephanuskirche’yi tasarlarken 1930’lu yıllarda yaygın olarak kullanılan fonksiyonelizm akımına geri dönüş yapmıştır. Modern bir dini yapı olarak sınıflandırılan Stephanuskirche, Wolfsburg’un kentsel yaşamının ortasında bulunmaktadır. Kilise’nin yanında bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Aalto, Stephanuskirche’nin bu alışveriş merkezine bakan cephesini tamamen Carrara mermeri ile kaplamıştır ve bu cephede hiçbir açıklık bulunmamaktadır. Bu nedenle Stephanuskirche’nin, komşusu olan alışveriş merkezinin varlığına karşı çıktığı söylenebilir.

Stephanuskirche - Alvar Aalto

© Samuel Ludwig

Yapının doğu tarafında kireç ile boyanmış kolonlar üzerinde duran bir çan kulesi bulunmaktadır. Orijinal tasarımında on iki kolon üzerine yerleşen bu kulenin inşaası sırasında üç kolon çıkarılarak yapı dokuz kolon ile desteklenmektedir. Kilisenin arka tarafı, üzerinde bulunduğu eğime doğru asimetrik olarak yerleştirilen farklı boyutlardaki küplerden oluşmaktadır. Bu küpler ofis alanları, bir kütüphane, mutfak, kulüp odası ve ortak kullanım için tasarlanmış odaları bulundurmaktadır.

Stephanuskirche - Alvar Aalto

© Samuel Ludwig

Stephanuskirche’nin iç mimarisi sadeliği ile dikkat çekmekte. Yapının duvarları beyaza boyanmış. Toplam 250 ahşap sandalyeye sahip olan kilise toplam 600 kişilik. Kilisenin yüksek tavanı, ahşap ses yansıtıcı elemanlar ile kaplanmış. Kilisenin mihrabı, yapının cephesinde de kullanılan  Carrara mermerinden yapılmış.


RELATED POST

  1. […] tasarladığı binaları bir bütün olarak ele almıştır. Aalto’nun bu mimari prensibini Stephanuskirche, Heilig Geist Kilisesi ve Muuratsalo Deneysel Evi projelerinde de görmek mümkün. Bunun bir […]

  2. […] beyaz renkli tuğlalardan oluşan yığma cephesi, Aalto’nun başka bir kilise projesi olan Stephanus Kilisesi ile benzerlik gösteriyor. Kilisenin kuzeybatı cephesini geniş bir pencere kaplıyor. Yapının […]