Gehry Evi

Gehry Evi (Gehry Residence) / Frank Gehry

Mimar: Frank Gehry
Yer: Sants Monica, ABD
Yapım yılı: 1977Gehry Evi (Gehry Residence), Frank Gehry’nin kendi ailesinin yaşaması için Kaliforniya’nın Santa Monica bölgesinde tasarladığı konut projesi. Frank Gehry ve karısı Berta, 1977 yılında Santa Monica’da 1920’li yıllarda yapılmış, iki katlı, pembe bir bungalov satın aldılar. Frank Gehry, ortağı Paul Lubowicki ile beraber çalışarak Gehry Evi’ni ortaya çıkardı.

Gehry Evi (Gehry Residence) / Frank Gehry

© Flickr : Ken McCown

Gehry, kendi ev projesinde, daha önceden kullandığı oluklu metal, kontrplak (plywood) ve zincir baklası gibi malzemelerin potansiyellerini keşfetmeyi ve ahşap iskelet kullanarak yapabileceklerini görmeyi amaçlamıştır. Gehry, yaptığı eskizlerde çizgiler ile oynayarak, perspektifi bozarak, aksonometrik üç boyutlu görseller oluşturarak birbirinden farklı kolajlar oluşturmuştur. Bu eskizler sayesinde benzer malzemelerin nasıl bir araya gelebileceğini görmüştür.

Gehry Evi (Gehry Residence) / Frank Gehry

© Liao Yusheng

Gehry, tasarımında eski pembe evi yeni bir kabuk ile sarmıştır, ancak eski evin bir kısmı hala dışarıdan gözükmektedir. Gehry’nin kabukta kullandığı oluklu metal tabaka, evi kuzey ve doğu cephelerini kapamaktadır çünkü bu cepheler daha kamusal alanlara bakmaktadır.Daha özel alanlara bakan güney ve batı cephesine dokunulmamış. Yapının cephesinde duran bir cam küp, yeni kabuk ile eski ev arasında sıkışmış gibi durmakta. Bu küpün altında kuzey cepheye bakan mutfak bulunmaktadır. Yapının kuzeydoğu cephesinde bulunan ikinci bir cam küp ise yemek odası için bir pencere görevi görmekte.

Gehry Evi (Gehry Residence) / Frank Gehry

© Flickr : Ken McCown

Gehry Evi’nin kuzey köşesinde, oluklu metal duvar uzayarak evin iç kısmında özel bir avlu oluşturuyor. Bu duvar sedir ağaçları ile kapatılmış durumda. Avlunun içinde ise metal duvarın ikizkenar yamuk şeklindeki boşluğundan çıkan dev bir kaktüs bulunuyor. Gehry Evi’ne, evin doğu köşesinde bulunan teras bahçeden geçilerek giriliyor. Evin içinde duvarlar ve tavan çıplak bırakılarak, yapıyı ayakta tutan ahşap iskeletin gözükmesi sağlanmış.

Gehry Evi (Gehry Residence) / Frank Gehry

© storiesofhouses.com

1978 yılında tasarımı biten binanın inşaatı 1991 yılında başladı. Arada geçen sürede Gehry ailesinin ihtiyaçları da değişmiş, Gehry’nin çocukları büyümüştü. Bu nedenle Frank Gehry, bir başka ortağı Jon Drezner ile çalışarak eski tasarıma ek birkaç eklenti geliştirdi. Eski evin mevcut garajı, Gehry’nin çocuklarının kullanımı için yenilendi. Avludaki büyük kaktüs korunarak, bahçeye Japon seramikleri ile kaplanan uzun ince bir havuz eklendi. Evin önündeki caddeyi evin giriş terasına bağlayan geçici bir köprü inşa edildi. Teras, metal kabuğa bağlanan toplanabilir bir güneş kırıcı tente ile kapatıldı.

Gehry Evi (Gehry Residence) / Frank Gehry plan

Plan / © greatbuildings.com

Evin batı köşesinde iç mekan ile dışarısı birleşiyor. Terası ile oturma odası, zeminden tavana kadar uzanan cam bir kapı ile birbirinden ayrılmış. Mevcut pembe evde de birkaç değişiklik yapılmış. Yemek odası ile mutfak birbirinden cam kapılar ile ayrılmış. Gehry’nin çocukları için iki yeni yatak odası ve banyo evin güneydoğu kısmına yerleştirilmiş. Bu odalardan bir tanesi koyu renkli Fin kontrplağı ile kaplanmış. Diğer odada ise Douglas fir adı verilen Kaliforniya ladin ağacı kullanılmış. Ailenin kör ve yaşlı köpeğinin rahat dolaşabilmesi için ise evin içine bir rampa tasarlanmış.

Gehry Evi (Gehry Residence) / Frank Gehry

© Liao Yusheng

Üst katta bulunan ebeveyn yatak odasının zemininin bir kısmında cam kullanılmış. Bu sayede, aşağıda bulunan oturma odası daha fazla ışık alabiliyor. İkinci katta ayrıca yatak odası için bir banyo, ve çalışma odası bulunuyor. İkinci kattan çıkılabilen asma katta ise Los Angeles manzarasına sahip bir teras var.Frank Gehry, evinin bölgeden geçen pek çok mimar ve gazeteci tarafından rahatsız edilmemesi için peyzaj mimarı Nancy Powers ile çalışarak Gehry Evi’nin kamusal alanlara bakan cephelerinde peyzaj düzenlemeleri yapmış. Bu cephelerde bahçeye dikilen ağaçlar ile eve gizlilik kazandırılmış.

 


RELATED POST

  1. […] ile bilinen bir bina. Yapı, bu bağlamda Frank Gehry’nin kendi ailesi için tasarladığı Gehry Evi ile benzerlikler göstermektedir. William ve Lynn Norton, Gehry Evi’nin görmüş ve Frank […]