READING

Haydar Aliyev Uluslarası Havalimanı

Haydar Aliyev Uluslarası Havalimanı

Haydar Aliyev Uluslarası Havalimanı / Autoban

© Kerem Sanlıman

Mimar: Autoban
Yer: Bakü, Azerbaycan
Yapım yılı: 2014

Kafkasya’nın en işlek havalimanı olan Haydar Aliyev Uluslarası Havalimanı’nın iç mimari projesi, İstanbul tabanlı Autoban tarafından yapıldı. Havaalanının iç mimarisinde izlenen çağdaş yaklaşım, havaalanının içerisinde oluşturulan mekanların devasa ve kamusal olması tabusunu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

©Kerem Sanlıman

Zamana ayak uyduran, güncel bir tasarım hedefi ile projeye başlayan Autoban, klişeleşmiş havaalanı mekanlarının ötesine giderek, binlerce farklı kullanıcıya hizmet eden özgün mekanlar tasarlamayı amaçlamıştır. Soğuk, endüstriyel ve karmaşık bir mekan olarak tanımlanabilecek havaalanının içinde daha samimi ve domestik bir atmosfer yaratılmak istenmiştir.

©Kerem Sanlıman

Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nın en özgün parçalarından biri ise, havalimanının iç tasarımında kullanılan, Autoban tarafından tasarlanmış koza elemanlardır. Uzunluğu 6.2 ile 10.5 metre arasında değişen farklı boyutlardaki ahşap koza yapılar, havaalanının içinde insan ölçeğine daha yakın mekanlar üretebilmek için tasarlanmıştır. Bu sayede, havaalanının büyük hacminin içinde farklı boyutlarda ve yüksekliklerde mekancıklar üretilerek, yapı içinde tekdüzeliğin önüne geçilmiştir.

©Kerem Sanlıman

Malzeme olarak ahşabın tercih edilmesi, kozaların inovatif yapısıyla da örtüşmektedir. Mekan içinde mekan algısı yaratan kozaların ahşap kullanılarak üretilmesi aynı zamanda istenilen sıcak atmosferi sağlamayı da kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda havaalanının iç tasarımında kullanılan ahşap kaplamalar, ışıklandırma sistemi ve taş döşeme kaplamaları da kozaların mimari dokusuyla uyumlu olacak şekilde seçilmiştir.

©Kerem Sanlıman
RELATED POST

  1. […] Photos by Kerem Sanliman Photography. Arkitektuel’de yayınlanmış makale […]