READING

Friends’den Dexter’a Dünyaca Ünlü Dizi...

Friends’den Dexter’a Dünyaca Ünlü Dizilerin Kat Planları

İspanyol iç mimar Iñaki Aliste Lizarralde, beğenerek izlediği Frasier dizisinin geçtiği evin planını çizdi. Yaptığı plan, arkadaşları tarafından ilgi görünce, çizdiği planı renklendirerek, başka dizilerin geçtiği mekanların da planlarını çıkarmaya başladı. Ünlü Dizilerin Kat Planları’nı çizdi. Toplam 20den fazla dizi ve filmde kullanılan evlerin planlarını çizen Lizarralde’nin bu çizimleri internet ortamında yoğun ilgi gördü.

Sex and The City – Carrie Bradshaw’un Apartmanı / © Iñaki Aliste Lizarralde

Friends, How I Met Your Mother, Dexter, Simpsons gibi ünlü dizilerin de aralarında bulunduğu dizilerin geçtiği evlerin de aralarında bulunduğu çizimler, diziler ile mimari arasında kurulan bağ açısından da oldukça ilgi çekici. Bazı planlarda, ekrana yansımayan bölümlerin varlığı planları daha da enteresan hale getirmektedir.

Iñaki Aliste Lizarralde, planların çiziminde detayları olabildiğince elimine ederek, çizimlerin herkes tarafından anlaşılabilir olmasını hedeflemiştir. Mimari çizimlerdeki detay sayısını azaltarak mekanların planları sadeleştirilmiş ve böylece teknik mimari çizimlerden ziyade büyük bir kitleye hitap eden çizimler ortaya çıkmıştır.

Frasier / © Iñaki Aliste Lizarralde

Lizarralde’nin dizilerin kat planlarını çıkarırken karşılaştığı en büyük sorun tuvaletler ve yatak odalarını çizerken ortaya çıkmıştır. Özellikle sit-komlarda oturma odası, salon gibi alanlar sıkça gösterilirken yatak odaları, tuvaletler gibi alanlar ekrana çok yansımamaktadır. Bu nedenle, bu alanlarda kameraya yansımayan bazı eksiklikleri Lizarralde kendi hayal gücünden yola çıkarak tamamlamıştır.

Seinfeld – Jerry Seinfeld’in dairesi / © Iñaki Aliste Lizarralde

Lizarralde, 20den fazla planı üretirken hiçbir bilgisayar programı kullanmamıştır. Çizimler tamamen kağıt, mürekkep ve renkli kalemler kullanılarak üretilmiştir. Lizarralde’ni bu tekniği, ürettiği çizimlere dizilerde olduğu gibi biraz daha sıcak ve samimi bir hava vermek amacıyla kullanmıştır.

Plan çizimlerinin tamamına aşağıdaki galeriden ulaşılabilir:

 


RELATED POST