Garrison Ağaç Evi

Garrison Ağaç Evi / Sharon Davis

© Elizabeth Felicella

Mimar: Sharon Davis
Yer: Garrison, NY, Amerika
Yapım yılı: 2013

Garrison Ağaç Evi, Garrison’da bulunan eski bir çiftlik arazisi içindeki 32 metrekarelik bir alana kurulmuştur. Amerikan evlerinde çocukların ağaçlara kurduğu ağaç evlerden esinlenilerek tasarlanan yapı, çiftlik içerisinde oyun ve eğlence merkezli bir mekan olarak ön plana çıkmaktadır. Bir ağaç üzerine yerleşmiş olmasa da, yerden kolonlar ile yükseltilmesi ve ağaçlar arasında olması nedeniyle Sharon Davis tarafından yapıya ağaç evi adı verilmiştir.

©Elizabeth Felicella

Ağaç evi, oturmaya elverişli polikarbonat ile kaplanmış bir iç mekan kurgusuna sahiptir. Evin içinde üretilen oturulabilir hacim, beyaz sedir ağacı cephe kaplaması ile çevrilmiştir. Üretilen hacim, herhangi bir çatı malzemesi ile kaplanmamıştır, kutunun içinden gökyüzü görülebilmektedir.

Diyagram

Ağaç evin girişi, evin oyuna açık tasarımını yansıtmaktadır. Evin içine bir ağa tırmanarak ve gizli aşağı inen bir kapı aracılığıyla girilmektedir. Bir merdiven, evin içindeki ikinci bir gizli kapıya çıkmaktadır. Bu kotta ise bir maun çalışma masası bulunmaktadır. Evin içindeki ana oda ile çatı katı arasındaki bağlantıyı bir çelik kaydırak kurmaktadır.

Aksonometrik

Prefabrike elemanlar kullanılarak üretilen Garrison Ağaç Evi’nin bir ucunda, cephe kaplaması küçük bir balkon oluşturmaktadır. Yapının diğer ucunda ise cephe, Hudson Nehri’nin manzarasına açılmaktadır. Ağ ve gizli kapı ile girilen ağaç evinden çıkış işe, itfaiye direkleri gibi dikilen direklerden aşağıya kayarak sağlanmaktadır.

©Elizabeth Felicella


RELATED POST