Lascaux IV

Lascaux IV - Snøhetta

©Boegly Grazia Photographers

Mimar: Snøhetta + Duncan Lewis Scape Architecture
Yer: Montignac, Fransa
Yapım yılı: 2017

Geçtiğimiz günlerde hizmete açılan Lascaux IV, Snøhetta ve Duncan Lewis Scape Architecture işbirliğiyle ortaya çıkmış bir tasarım. Fransa, Montignac’da bulunan yapı, mağara yazıları ve resimleri için uluslararası bir merkez olma hedefinde. Tarih öncesi Lascaux mağarasındaki duvarlara yapılan çeşitli resim ve yazıları ziyaretçilerine deneyimletme ve öğretmeyi amaçlıyor yapı.

Lascaux IV - Snøhetta

©Boegly Grazia Photographers

Arkeologlar tarafından tarihi ve spiritüel değeri ile oldukça büyük bir öneme sahip olan Lascaux mağarasındaki resim ve yazılar tam 20.000 yaşında ve Paleolitik çağın en iyi durumdaki eseri. Yapı, bu mağaradaki eserler ile uğraşan ve aktaran karakteriyle de oldukça önemli. Snøhetta ve SRA  mimarlık ofisleri bu nedenle yapıda birçok arkeolog ile çalışmış; müzenin mağara bulguları ile bütünlüğünü ve tarihsel, eğitici yapısını doğru bir şekilde yaratabilmek için. Tarihi öneme sahip eserlerin yorumlanışı ve ziyaretçilere aktarılması için kullanılan farklı teknolojik ögelerin sonucu ortaya çıkan bir eser müze. Lascaux IV, ziyaretçilerine bu mağaraları ve içindeki tarih öncesi önemli yazı ve resimleri bir bağlam ve bütünsellik içinde keşfetme imkanı tanıyor.

Lascaux IV - Snøhetta

©Boegly Grazia Photographers

Lascaux IV, bulunduğu alanda iki özgün peyzajın kesişimine konumlandırılmış; Vézère Vadisi ve yoğun ormanlı korunmuş bir tepe arasında. Anlattığı mağaralara referans vermesi istenen müze, bulunduğu peyzaja atılan bir kesik gibi. Bulunduğu tepeyi kesen ve buraya dıştan gözlemlenen fakat tüm araziye müdahele etmeyişi ile özgün bir biçimde yerleşen müze, kendi yarattığı modern mağarada ziyaretçilerini tarih öncesini deneyimlemeye çağırıyor. Bu mağara taklidi tasarımda, materyal ve geometri yaklaşımıyla, Lascaux IV üretilen bir yapının içinde bulunma hissini vurgularken, mağara ve programın etkisini de kaybetmiyor. Müze formu ve seçilen materyalleri ile monolitik, süssüz bir etkiye sahip. Kendini saran ve tepedeki devasa kayaç formasyonlarıyla çevrede yeni kamusal, tarımsal bir peyzaj ortaya çıkarıyor Lascaux IV.

Lascaux IV - Snøhetta

©Boegly Grazia Photographers

Lascaux IV’te ziyaretçinin yapıdaki deneyimi de dikkatlice tasarlanmış. Müzeye gelenler lobiden bir asansörle tepedeki seyir alanına yönlendiriliyor; burada Montignac ve Vézère Vadisi’ne panoramik bir manzarayla karşı karşıya kalıyor ziyaretçiler. Daha sonra hafif bir eğimle yapay mağaraya erişiliyor. Çatının eğimini takip edip alandaki ormanın kenarından replika mağaraya ulaşılıyor.

Peyzaj boyunca kademeli olarak alçalan rotasıyla mağaranın kendini ve ilk keşfedildiği zamanki -1940- halini yaratarak zaman ve mekanda mental bir geçiş amaçlıyor. Ziyaretçilerin geçeceği yerler ve mekanlar deneyimi bütünselleştirmek için oldukça dikkatli bir şekilde işleniyor peyzajla ve programla.

Lascaux IV - Snøhetta

©Dan Courtice

Yapay Lascaux’un atmosferi karanlık ve yoğun, sesler boğuk ve içeride sıcaklık yaklaşık 16 derece. Bunda amaç mağara atmosferini yakalamak ve Lascaux IV müzesinde Lascaux’un bir zamanlar (yaklaşık 20.000 yıl önce) olduğu tapınak halini canlandırmakmış. Işıklandırma da zamanın hayvan yağı meşalelerine referans vermesi için titrek ışıkla sağlanmış. Işıklar, mağara yüzeyindeki gravür ve resimleri katman katman gözler önüne seriyor. Mağaradan çıkıldığında bir geçiş alanı karşılıyor: mağara bahçesi. Bu alan, replika olan mağarada ziyaretçiye yüklenen yoğun deneyimden kurtulup etrafa tekrar alıştırma mekanı olarak düşünülmüş; su sesi, gökyüzü ilişkisi ve bitkilerle.

Lascaux IV - Snøhetta

©Boegly Grazia Photographers

Lascaux IV’te sergi mekanları arasında eğitim amaçlı mekanlar tasarlanmış. Bu alanlar, Lascaux IV’ün gömülü yapısından dolayı tepeden doğal aydınlatılıyor. Bu mekanlarda tarihçiler ve arkeologlarla çalışmak mümkün. Lascux’un tarihi, keşfi, asıl mağaranın kapanışı ve sanatçıların 20.000 yıl önce nasıl çalıştığı ile ilgili oldukça kapsamlı sergiler, eğitsel aktiviteler, atölye alanı içeren Lascaux IV, teknolojisi ile de dikkat çeken bir yapı. Deneyimi güçlendirecek sanal gerçeklik ve 3D sinema gibi teknolojik imkanlar mevcut yapıda. ‘Hayal Gücü Galerisi’ ile de mağara sanatının modernizme nasıl etkisi olduğunu anlatan, şu ana referans veren bir yanı var yapının.

Lascaux IV - Snøhetta

©Boegly Grazia Photographers

Vézère Vadisi peyzajına modern bir ekleme olan Lascaux IV, tarih öncesi çağın eserlerine yönelik sunduğu deneyim ve bulunduğu alana özgün yaklaşımıyla etkileyici bir müze. Modern sanat ve tarih öncesi arası kurduğu kültür köprüsüyle Snøhetta’nın etkileyici yapıları arasında olduğu kesin.


RELATED POST