Tverrfjellhytta

Tverrfjellhytta / Snohetta

© Ketil Jacobsen

Mimar: Snohetta
Yer: Hjerkinn, Norveç
Yapım yılı: 2009-2011

Tverrfjellhytta, diğer ismi ile Norwegian Wild Reindeer Centre Pavillion (Norveç Vahşi Ren Geyiği Merkezi Pavyonu), 2009 yılında Snøhetta tarafından tasarlanmış. Proje, Hjerkinn’in eteklerinde Dovrefjell Doğal Parkı’nda, mimarlık ofisine ismini veren Snøhetta Dağı’na bakan bir yamaçta yer alıyor. Ziyaretçilerin kullanımına açık olan 90 metrekarelik yapı, ren geyikleri ile alakalı eğitim programlarının gerçekleştirildiği bir seyir pavyonu olarak kullanılıyor.

Tverrfjellhytta / Snohetta

© diephotodesigner.de

Pavyon deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikteki bir yamaçta bulunuyor ve buraya ulaşım 1,5 kilometre uzunluğundaki bir patika ile sağlanıyor. Dovrefjell sıradağları, Norveç’in kuzey ve güney olarak iki kısma ayırıyor ve burası ren geyikleri başta olmak üzere pek çok hayvan ve bitki için eşsiz bir doğal habitat. Ayrıca bu sıradağların Norveç yazılı ve sözlü kültüründeki önemi de oldukça büyük.

Tverrfjellhytta / Snohetta

© Ketil Jacobsen

Snøhetta, Dovre dağlarının sahip olduğu doğal, kültürel ve mitolojik mirastan yola çıkarak tasarım kararlarını vermiş. Pavyon, organik bir iç bölümün sert ve rijit bir kabuk ile kapatılması ile oluşuyor. Güneye bakan dış duvar ve yapının içindeki organik form korunmuş ve sıcak bir toplanma mekanı oluştururken ziyaretçilere Snøhetta dağlarının eşsiz manzarasını sunuyor.

Tverrfjellhytta’nın tasarımındaki en önemli kararlardan biri ise malzeme seçimi. Pavyonda soğuk ve sert iklim koşullarına dayanım sağlayabilecek malzemeler tercih edilmiş. Yapının kabuğunu oluşturan dikdörtgen çerçeve ham çelik kullanılarak inşa edilmiş. Bu kutunun basit formu ve kullanılan çelik lokal inşaat tekniklerine referans veriyor.

Tverrfjellhytta / Snohetta

© Ketil Jacobsen

Pavyonun içindeki organik formun tasarımı ve inşa edilmesi aşamasında ise teknolojik gelişmelerden sonuna kadar yararlanılmış. Norveçli gemi mühendisleri, içerideki organik şekli 3 boyutlu dijital modelden referans alarak freze makinesi kullanarak oluşturmuş. Çam kereste kirişlere şekil verilmiş ve şekli verilmiş ahşap parçalar geleneksel bir birleştirme metodu ile bir araya getirilmiş. Tverrfjellhytta’nın dış duvarına çam katranı uygulanırken, içerdeki organik ahşap hacim yağ ile cilalanmış. Bu organik hacim kıvrılarak pavyonun içindeki oturma elemanlarını oluşturuyor.

Kaynak

  •  “Tverrfjellhytta / Snøhetta” 02 Nov 2011. ArchDaily. Accessed 4 Feb 2019. <https://www.archdaily.com/180932/tverrfjellhytta-snohetta/> ISSN 0719-8884

 


RELATED POST