Le Monolithe

Le Monolithe / MVRDV

Mimar: MVRDV
Yer: Lyon, Fransa
Yapım yılı: 2004-2010

Kelime anlamı “tek parça, yekpare” olan Le Monolithe, MVRDV tarafından tasarlanan sürdürülebilir bir karma kullanım projesi. Fransa’nın Lyon ve yapımı 2010 yılında tamamlanan yapı sosyal konut, engelli bireyler için tasarlanan özel konutlar, ofis ve ticari fonksiyonları içinde barındıran bir kompleks. Proje toplam 32,500 metre kare zemin alanına sahip bir blok.

Le Monolithe / MVRDV

© MVRDV

Proje, Lyon Confluence adı verilen, Lyon’un güney ucundaki 150 hektarlık bir alanın kentsel dönüşümünün bir parçası. MVRDV, 2004 yılında ING’nin gayrimenkul branşının açtığı yarışmayı kazanmış ve projenin temelleri atılmış. MVRDV’nin ödül kazanan masterplan düzenlemesi çerçevesinde beş farklı ofis tarafından tasarlanan beş parça bir araya gelerek Le Monolithe’i oluşturuyor.

Le Monolithe / MVRDV

© MVRDV

Le Monolithe, beş farklı bölümden oluşan büyük bir şehirsel blok. Bu blokların her biri, MVRDV’nin masterplanına bağlı kalarak beş farklı mimarlık pratiği tarafından tasarlanmış: MVRDV, Pierre Gautier, Manuelle Gautrand, ECDM ve Erik van Egeraat. Projenin kamusal meydanının peyzaj mimarisini ise West 8 mimarlık ofisi üstlenmiş. Kısacası MVRDV, bu büyük yapının masterplanı ve beş parçasından birinin tasarımında rol alıyor.

Bu devasa blok geniş bir avluya sahip. Avlunun içinde, yer kotundan yüksetilmiş kamusal meydanlar bulunuyor ve bu ortak kullanıma açılmış alanlardan Lyon’un yeni marinası da dahil olmak üzere şehrin ikonik yapılarını seyretmek mümkün. Projenin beş farklı ofis tarafından tasarlanıp bir araya getirilmesi yapının içindeki mimari zenginliği arttırıyor. Her bir parça malzeme seçimi ve kullanılan mimari dil açısından diğerlerinden ayrılıyor. Yapının içindeki tüm mekanlar doğal yollardan aydınlanıyor ve havalandırılıyor.

Le Monolithe / MVRDV

© MVRDV

MVRDV, Le Monolithe’in güney kısmındaki, suya bakan giriş cephesinden sorumlu. MVRDV’nin tasarladığı kısmın cephelerinde kullanılan alimünyum güneş kırıcılar, geleneksel mimariye referans veriyor ve binanın içine giren güneş ışığının kontrolünü sağlıyor. Binanın içindeki daireler farklı sosyal kesimlerden insanlara hitap edecek şekilde kurgulanmış. Ofis için ayrılan mekanlar minimum 500 metre karelik alanlara bölünmüş ve her birine üç farklı dikey sirkülasyon çekirdeğinden ulaşılıyor. Her bir birim, kiracıların isteklerine göre değişebilecek esneklikte tasarlanmış.

Le Monolithe / MVRDV

© MVRDV

2005 yılında Fransa ve Hollanda’nın Avrupa Birliği Anayasası’na karşı oy kullanması üzerine, MVRDV Le Monolithe’in güney cephesini, Avrupa Birliği’nin değerlerini yansıtacak şekilde, yeniden tasarlamaya karar vermiş. Cephedeki tüm panjurlar kapatıldığında, binanın cephesinde AB Anayasası’nın ilk maddesi okunuyor: “Avrupa Birliği, insan onuru, hürriyet, demokrasi, eşitlik, kanun üstünlüğü ve azınlık haklarını da kapsayan insan hakları değerleri üzerine kurulmuştur. Bu değerler tüm üye devletler için ortaktır ve toplumda çoğulculuk, ayrımcılık yapmama, tolerans, adalet, dayanışma ve cinsiyet eşitliği kavramları hüküm sürer.” Bu bağlamda, Le Monolithe hem farklı ülkelerden mimarlar tarafından tasarlanması hem de tarihi arkaplanı ile politik ve insancıl mesajlar veren bir yapı.


RELATED POST