READING

Londra Olimpik Atış Poligonu

Londra Olimpik Atış Poligonu

Londra Olimpik Atış Poligonu - Magma Architecture

©Magma Architecture

Mimar: Magma Architecture
Yer: Londra, Birleşik Krallık
Yapım yılı: 2012

Londra Olimpik Atış Poligonu (London Shooting Venue) 2012 Olimpiyat ve Paralimpik Olimpiyat oyunları için Londra’nın güneydoğusundaki Woolwich bölgesinde inşa edilmiş bir spor kompleksi. Magma Architecture imzalı yapı, 10, 25 ve 50 metre mesafeden atış müsabakalarının yapıldığı bir alan. Atış poligonu, ilk olarak 28 Haziran 2012’de Kadınlar 10 Metre Ödülü için kullanılmış. Daha sonra geçici/taşınabilir yapının sökülmesi ve 2014’te Glasgow’da İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları (Commonwealth Games) için tekrar kullanılması planlanmış.

Londra Olimpik Atış Poligonu - Magma Architecture

©Hufton+Crow

Atış müsabakaları, izleyicilerin süreci ve yarışı gözlemeyebilmesi için zor bir spor. Bu nedenle ekip poligonun bu sporun kendinde var olan akış ve kesinlik algısını uyandıran, dinamik ve kıvrımlı bir mekan tasarımına sahip olmasını hedeflemiş. Londra Olimpik Atış Poligonu’nun içinde var olan 3 atış sahası da canlı renkli açıklıklara sahip eğrili beyaz membran bir cephe ile sarılmış. Cepheyi hareketlendiren noktalar, aynı zamanda bu membranın germe noktaları. Bütün salonu aynı gergin, dayanıklı membran sarıyor.

Londra Olimpik Atış Poligonu - Magma Architecture

©Magma Architecture

Londra Olimpik Atış Poligonu saran, 18.000 metrekarelik ftalatsız PVC membran, rüzgarda dalgalanmaması için gerilerek kurgulanmış. Gerilme noktaları olarak düşünülen açıklıklar zemin kotunda yapı girişini oluşturuyor ve yapının içinin havalanmasını sağlıyor. Germe noktalarının renkli kurgulanmasının sebebi, bembeyaz membran üstünde, Olimpiyat oyunlarının festivalimsi karakterini ve şehre kattığı kutlama havasını yansıtması. Ekip bu nedenle olimpiyat sembolünde olan çeşitli renkleri yapının cephelerinde kullanmış.

Londra Olimpik Atış Poligonu - Magma Architecture

©Magma Architecture

Londra Olimpik Atış Poligonu, Londra Su Sporları Merkezi’nin aksine, Olimpik Park’ta bulunmuyor. Yapı, Woolwich’te tarihi Kraliyet Topçu Kışlası’nın kapladığı alan üzerinde. Bu bağlamda aslında foknsiyon ve yapının alanı da bir ilişki içinde düşünülmüş. Yapının 107 metre uzanan cephesi de kendi çağdaş diliyle eski kışlanın uzunluğunu yansıtıyor.

104.000’den fazla seyircinin müsabakaları izleyeceği düşünülerek tasarlanmış olan üç poligon alanı ayrı ayrı 3.800 koltuklu bir oturma alanı barındırıyor. Yalnızca final atış poligonu diğer iki salondan ayrılmış. Böylece yemyeşil alanın üzerinde bir tür atış kampüsü kurgulanmış.

Londra Olimpik Atış Poligonu - Magma Architecture

©Magma Architecture

Olimpiyat komitesinin yapı için koşulları doğrultusunda Londra Olimpik Atış Poligonu’nun tasarımında ana faktör yapının sürdürülebilirliği. Yapıda kullanılan her türlü materyal yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir malzemelerden seçilmiş. Herbir birleşim elemanı da sökülüp tekrar birleştirilebilir: hiçbir kompozit veya yapıştırıcı kullanılmamış. Buna ek olarak 2 atış sahasının yarı saydam cephesi, yapay aydınanma ve havalandırma ihtiyacını düşürüyor. Yapıyı saran cephenin germe detayı da, modüler çelik elemanların etkili ve verimli şekilde -az ve yeterli sayıda- kullanılmasıyla oluşturulmuş. Eğrili membran da materyalin etkili kullanımının bir sonucu.

Londra Olimpik Atış Poligonu - Magma Architecture

©Magma Architecture

Londra Olimpik Atış Poligonu, Magma Architecture isimli ekibin en dikkat çeken tasarımlarından bir tanesi. Dünya çapından tanınır bir çizgiye sahip olan spor tesisi, hem sürdürebilirliği hem taşınabilirliği hem de sökülüp tekrar kurulabilen yapısıyla dikkat çeken bir spor kampüsü kurguluyor. Renkli tasarımı da yapının ilgi çekiciliğine katkı sağlamış.


RELATED POST