MOCAPE

MOCAPE / Coop Himmalb(l)au

Mimar: Coop Himmelb(l)au
Yer: Shenzhen, Çin
Yapım yılı: 2016

Coop Himmelb(l)au  tarafından tasarlanan Modern Sanat Müzesi ve Planlama Sergisi (The Museum of Contemporary Art & Planning Exhibition-MOCAPE) 2016 yılında tamamlanmış. Proje, Shenzhen’de Futian Kültürel Bölgesi için hazırlanan masterplanın bir parçası; Futian Bölgesi Shenzhen’in yeni merkezi olması planlanan bir bölge.

MOCAPE / Coop Himmalb(l)au

© Duccio Malagamba

MOCAPE, programı itibariyle iki birbirinden bağımsız ögeyi tek bir strüktürde birleştiriyor: Modern Sanat Müzesi (Museum of Contemporary Art-MOCA) ve Planlama Sergi (Planning Exhibition-PE). Dikkat çeken tasarımıyla yapı, bulunduğu alanda bu iki program için kültürel bir buluşma noktası ve mimari sergilere barınacak bir alan yaratıyor. Yapıda bulunması istenen bu iki program için ortak olarak kullanılabilecek tasarıma sahip lobi, çok amaçlı sergi salonları, oditoryum, konferans odaları ve servis hacimleri bulunuyor MOCAPE’de.

MOCAPE / Coop Himmalb(l)au

© Duccio Malagamba

MOCAPE’nin tasarımına bu iki programın yaratacağı müze alanları planlanarak başlanmış. Amaç, iki girişimin de kendilerine özgü fonksiyonel ve artistik gereksinimlerini karşılayacak alanları oluşturabilmek. Bu aslında bir nevi iki ayrı tasarıma yol açıyor. İki ayrı tasarımda çok fonksiyonlu cephe ile çevrelenmiş monolitik bir yapı kabuğunda birleştiriliyor.

Yer yer şeffaf cephesi ve içte özellikle ışıklandırmayla sağlanmış atmosfer, bu iki ayrı programın arasında kurgulanmış geçiş mekanları ve ortak giriş alanına vurgu yapacak şekilde tasarlanmış. Cephenin açık olan kısmı giriş alanında bulunuyor büyük ölçüde. Burada istenen, girişte kolonlardan tamamen arındırılmış taşıyıcı kurgusuyla Shenzhen şehrine bir bakış oluşturabilmek.

MOCAPE / Coop Himmalb(l)au

© Duccio Malagamba

MOCAPE’nin iki müze arasındaki giriş kısmındaki geniş alan kapalı bir kamusal meydan yaratıyor aslında. Dışta kurgulanmış geniş plazadan bir rampa ve bir dizi merdivenle asıl yapının seviyesine ulaştırılıyor ziyaretçiler. Bu geniş giriş kısmında yapının her kısmına erişim sağlanmış. Sirkülasyon elemanları da yapının en dikkat çekici yeri olan ‘Bulut’ (Cloud) ile çerçevelenmiş. ‘Bulut’, kafe, kitap dükkanı, müze dükkanı gibi kamusal fonksiyonları yanında iki müzeyi köprüler ve rampalarla bağlayan eleman yapıda. Gümüşi rengi, parlak yapısı ve özellikle deforme, kıvrımlı şekliyle giriş meydanında tüm yapıya panoramik görüntü sağlayan, iki farklı fonksiyonu ziyaretçiye yansıtan bir eleman aynı zamanda.

MOCAPE / Coop Himmalb(l)au

© Duccio Malagamba

MOCAPE’nin kabuğu, havalandırma yarıkları içeren doğal taş katman ve yalıtılmış camla yapılmış, iklimlendirmeye hizmet eden bir başka katmandan oluşuyor. Böylece Coop Himmelb(l)au’nun imzası haline gelmiş dinamik yüzeyler oluşturulmuş. Dış cephe, kabuk şeklinde kurgulanmış; strüktür olarak tamamen bağımsız. Yani kabuk, iki müzeyi, dikey erişim ve eğlence elemanı olarak tasarlanmış ‘Bulut’u, giriş meydanını saran bir eleman tasarımda.

MOCAPE’nin en etkileyici özelliklerinden biri de yapının dış enerji kaynaklarının kullanımını minimuma indirmeye çalışan bir tasarıma sahip olması. Kirliliğe yol açmayan sistemler, yenilenebilir enerji kaynakları olan jeotermal enerji ve güneş enerjisi ile destekleniyor. Yapıda yalnızca yüksek enerji tasarrufu sağlayan sistemler kullanılmış. Yapının çatısı da doğal aydınlanmayı sağlayacak açıklıklarla oluşturulmuş.

MOCAPE / Coop Himmalb(l)au

© New Atlas

MOCAPE, Futian Kültürel Bölgesi olarak adlandırılan Shenzhen merkezi masterplanının doğu kısmını dolduran bir yapı. Etrafında bir gençlik merkezi, bir opera ve kütüphane binası bulunuyor. Etrafındaki yapılara uyum sağlayan havasıyla monolitik MOCAPE, zeminden 10 metre yukarıda kurgulanmış. Böylelikle alanda sahneye benzer bir platform yaratıyor ve yüksek binalara biraz olsun uyum sağlıyor.

MOCAPE / Coop Himmalb(l)au

© Duccio Malagamba

Son teknolojiye sahip sitemleri, kompakt hacmi, ısı yalıtım önlemleri ve doğal aydınlanma özellikleriyle MOCAPE, Shenzhen’de hem mimari hem ekolojik hem de çevre dostu bir kent simgesi.

 

Kaynak: “Museum of Contemporary Art & Planning Exhibition / Coop Himmelb(l)au” 28 Nov 2016. ArchDaily. Accessed 20 Jan 2018. <https://www.archdaily.com/800332/museum-of-contemporary-art-and-planning-exhibition-coop-himmelb-l-au/> ISSN 0719-8884


RELATED POST