READING

Kafka Kalesi (Kafka Castle)

Kafka Kalesi (Kafka Castle)

Kafka Kalesi (Kafka Castle) - Ricardo Bofill

©Ricardo Bofill

Mimar: Ricardo Bofill (Taller de Arquitectura)
Yer: Barselona, İspanya
Yapım yılı: 1968

Kafka Kalesi (Kafka Castle), Ricardo Bofill ve Bofill’in mimarlık atölyesi Taller de Arquitectura tarafından Barselona’da inşa edilen bir apartman projesi. Barselona’nın Sant Pere de Ribes bölgesinde yer alan Kafka Kalesi, dünyaca ünlü Çek yazar Franz Kafka’nın anısına tasarlanmıştır. Bu nedenle, Kafka Kalesi, Bofill’in diğer apartman binalarında kullandığı mimari dilden farklı bir dile sahiptir. Bofill’in kullandığı geleneksel yapım teknikleri ve İspanyol mimarisinin estetik unsurları bu yapıda yer almaz.

Kafka Kalesi (Kafka Castle) - Ricardo Bofill

©Ricardo Bofill

Ricardo Bofill’in 1963 yılında kurduğu Taller de Arquitectura’nın yurtdışına açılmasını sağlayan projelerden bir tanesi Kafka Kalesi’dir. Ofis, projeyi 1968 yılında tamamlanmıştır. Kafka Kalesi gibi projeleri sayesinde Taller de Arquitectura, tasarladığı renkli, yenilikçi ve değişik isme sahip yapıları ile dünya çapında ünlenen bir mimarlık ofisi olmuştur.

Kafka Kalesi, 90 daireden oluşan bir konut kompleksi. Komplekste aynı zamanda bir yüzme havuzu, sauna, bar ve restoranlar da bulunuyor. Kafka Kalesi programı açısından tipik İspanyol apartmanları ile benzerlik gösterse de kompleksin tasarımı İspanyol mimarisindeki benzer örneklerinden oldukça farklıdır. Bina, matematiksel hesaplar sonucunda yerleştirilmiş prefabrike küplerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Küplerin yerleri, dikey sirkülasyon elemanlarına ve proje alanındaki genel konumlarına göre hesaplanarak belirlenmiş.

Kafka Kalesi (Kafka Castle) - Ricardo Bofill

©Ricardo Bofill

Taller de Arquitectura, kullandığı iki denklem ile Kafka Kalesi’nin nihai hacimsel formuna karar vermiş. Bu denklemlerden ilki dikey sirkülasyon kulelerine takılan kutuların sayısını kararlaştırmak için kullanılmış. İkinci denklem ise her bir merdiven kulesinin ve kulenin etrafında oluşan spiral şeklindeki hacmin yüksekliği belirlemeye yarıyor. Hacmin bu denklemler sonucunda oluşmasıyla, binanın iç mekanlarındda bir takım boşluklar oluşmuş.

Kafka Kalesi (Kafka Castle) - Ricardo Bofill

©Ricardo Bofill

Yapıyı oluşturan küplerden her biri, bir modüler birim olarak değerlendiriliyor. Her bir küp, genel kübik kompozisyona boyut ve ölçek açısından uyumlu olması amacıyla yalnızca bir oda bulunduruyor. Her bir küpün merkezi merdiven kulelerine direkt olarak bağlantısı var. Her bir küp yalnızca bir oda bulundurduğu için, genel kompozisyona uyumlu olacak şekilde bir işleve sahip. Mesela, bir küpte yatak odası ve banyo bulunurken, onun yanındaki küpte oturma odası bulunuyor. Böylece küplerin boyutu apartman dairelerindeki yaşamı sınırlandırmıyor.

Kafka Kalesi (Kafka Castle) - Ricardo Bofill

©Ricardo Bofill

Kafka Kalesi, Ricardo Bofill’in 1968 yılında tasarladığı La Muralla Roja ve Xanadu gibi apartman projelerinin de öncüsü olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda, Kafka Kalesi’nin mimari şeması, yaklaşık aynı zamanlarda Moshe Safdie tarafından tasarlanan Habitat 67’ye oldukça benzemektedir.

 


RELATED POST