Monaco Yat Kulübü

Monaco Yat Kulübü - Foster+Partners

©Nigel Young, Foster + Partners

Mimar: Foster + Partners
Yer: Monaco, Fransa
Yapım yılı: 2014

Foster + Partners tarafından tasarlanan Monaco Yat Kulübü, Monaco şehrinin yenilenen liman projesinin bir parçasıdır. Monaco limanının en önemli noktalarından birine inşa edilen yapı, limanda var olan marinanın doğu yönünde genişlemesini sağlamıştır. Bu sayede Monaco marinasının kapasitesi arttırılmıştır.

©YCM, Carlo Borlenghi

100 metre uzunluğundaki super-yatlardan ufak yelkenlilere kadar birçok tekneyi ağırlayabilecek altyapısı bulunan yat kulübü, bir marinada bulunması gereken tüm özelliklere sahiptir. Girişi cam ile kaplı bir avluya açılan kulüp binasının ilk katında bir kulüp odası, bar ve restoran bulunmaktadır. Üst katlar ise denizcilik etkinliklerinde kullanılmak üzere tasarlanmış etkinlik odalarını bulundurmaktadır.

©Nigel Young, Foster + Partners

Yapı aynı zamanda kürek ve yelkencilik okullarına ev sahipliği yapmaktadır. Çocuklar için tasarlanmış bu okullar küçük tekneler ve denizcilik ekipmanlarıyla çocuklara denizciliği öğretmektedir. Bu nedenle yapıda küçük sınıflar ve atölye alanları eklenmiştir.

©Nigel Young, Foster + Partners

Mimarisi ile bir tekneyi andıran Monaco Yat Kulübü, bu doğrultuda her katında güverte benzeri teraslar bulundurmaktadır. Bu teraslar, şehrin ve denizin manzarasını izlemek için ideal alanlardır. Monaca Formula 1 Grand Prix yarışları bile bu teraslardan izlenebilmektedir.
RELATED POST