READING

El Señor De La Misericordia Kilisesi

El Señor De La Misericordia Kilisesi

El Señor De La Misericordia Kilisesi - Moneo Brock

© Jorge Taboada

Mimar: Moneo Brock – Jeffrey Brock
Yer: Monterrey, Meksika
Yapım yılı: 2016

Kilise, Meksika Monterrey’de kentsel yerleşimin yeni yeni gelişmeye başladığı, papaz idaresinde olan bir bölgede yer alıyor. Bu bölgedeki geniş bir meydanda yer alan kilise giriş alanı meydana bakacak şekilde konumlandırılmış. Kilisenin isminde gördüğümüz Parish kelimesi, bir papazın yönetiminde olan bölgelere verilen addır.

El Señor De La Misericordia Kilisesi - Moneo Brock

© Moneo Brock

Direkt meydana bakan 11,5 m genişliğindeki giriş alanıyla amaçlanan meydan ve kilisenin içi arasında görsel bir bağ kurmak. Meydan aynı zamanda dini tören ve kutlamalarda kilisenin kapasitesinin 350 kişiye kadar yükselmesine olanak sağlıyor.

Giriş saçağının üstünde kalan, hiçbir açıklığı veya süslemesi bulunmayan, geniş, bembeyaz cephe, arkasında kalan ve farklılığıyla öne çıkan kilisenin ve iç mekanının habercisi olarak düşünülmüş.

 

Hacimsel olarak geleneksel kilise mimrisinden ayrılan El Señor De La Misericordia Kilisesi, erken Hıristiyan tapınak mimarisine benzer özellikleriyle de dikkat çekiyor. Bunlar; çan kulesi, renkli cam kullanımı (vitray cam), ön altar, vaftizhane, kilise korosu kısmı, üç şapel ve yanal avlu. Bazilika planına benzer bir özelliği de; kilisenin altar kısmına yönelen geniş bir orta nefe sahip olması.

El Señor De La Misericordia Kilisesi - Moneo Brock

© Jorge Taboada

Bunların yanında yapının mimari dili kesinlikle modern. El Señor De La Misericordia, kilise yapılarının mimari dilindeki gelişiminin modern bir aktarımı.

Vaftizhane kısmının arkasında bulunan nef boyunca uzayan cam duvarlarıyla avlunun gözlemlenmesine olanak sağlayan ve bunun dışında altarın ve şapellerin üstünde bulunan dört tavan penceresiyle ışık alan kilisede doğal bir aydınlatma sağlanmış.

El Señor De La Misericordia Kilisesi - Moneo Brock

© Jeffrey Brock

Altar kısmının üstünde bulunan tavan penceresi El Señor De La Misericordia Kilisesi’ni aydınlatırken, yansıdığı eğimli paneller sayesinde içerde büyük bir haç oluşturuyor.
RELATED POST