Muuratsalo Deneysel Evi

Muuratsalo Deneysel Evi - Alvar Aalto

©Nico Saieh

Mimar: Alvar Aalto
Yer: Säynätsalo, Finlandiya
Yapım yılı: 1953

Muuratsalo Deneysel Evi, Alvar Aalto’nun eşinin ölümünden sonra Finlandiya’nın Muuratsalo adası kıyısında 1949’da başladığı tasarım. Ev, Finlandaya’da Muuratsalo adası kıyısında bulunuyor. Adının ‘deneysel ev’ olmasının sebebi evin  tasarımı sırasında maddesellik, mimari yapım ve felsefelerinin çalışıldığı bir süreç haline gelmiş olması.

Muuratsalo Deneysel Evi - Alvar Aalto

©Nico Saieh

Maddeselcilik mimaride, yapıyı oluşturan sistemlerde farklı materyaller ve maddelerin kullanılması. Konsepti değişik materyaller ve maddelerin oluşturduğu kompozisyon.

Yapının en temel yaklaşımı mekanın içerisine doğru odaklanan avlu şeması şeklinde oluşturulmuş olması ve bunu yaparken kullanıcıyı yakındaki Paijanne Gölü’ne çeşitli manzaralara yönlendirmesi.

Muuratsalo Deneysel Evi - Alvar Aalto

©Nico Saieh

Muuratsalo Deneysel Evi’nin avlusundaki duvarlar incelendiğinde bu duvarların 50 farklı tuğladan oluşturulmuş olduğunu gözlemlemek mümkün. Bu farklı tuğlalar farklı örüntülerde bir araya gelmesiyle avlunun evin doğasını yansıtması amaçlanmış. Tuğlaların farklı düzenlenmesi aynı zamanda Alvar Aalto’nun bu farklılıkların estetiğini test etmesi için bir araç. Bu farklı düzenlerin sert iklime nasıl tepki verdiğini de gözlemleme şansı tanıyor bir yandan.

Muuratsalo Deneysel Evi - Alvar Aalto

©Nico Saieh

Aalto’nun genel mimari anlayışının bir özelliği olarak, yapının çevresi de mimariyi deneyimlerken önemli bir rol oynuyor. Evin etrafındaki yosunla kaplanmış olan kayalar ve taşlar, yaban mersini dolu çalılar yapının beyaz ve tuğla duvarlarıyla bir kontrast oluşturuyor.

Ev genel olarak, badanalı duvarlarıyla tepenin peyzajından yükselen antik bir harabe hissi yaratıyor. Asmaların evin yüzeyleri boyunca ilerlemesi de bu tarihi etkiye katkı sağlıyor. Muuratsalo Deneysel Evi, çevresiyle kontrast oluşturmanın dışında aynı zamanda onun bir bütünü haline gelmiş.

Muuratsalo Deneysel Evi - Alvar Aalto

©Addison Godel

Temel sistemleri, düzensiz tuğla inşası, güneşin pasif ısınma kaynağı olarak kullanımı gibi konsetplerin test edildiği bir yapı Muuratsalo Deneysel Evi. Buna ek olarak Alvar Aalto, evi maddeselliği keşfedeceği bir alan olarak kullanmaktan çekinmemiş, evi bir yaşam alanı olarak çok az kullanması nedeniyle.

Muuratsalo Deneysel Evi - Alvar Aalto

©Nico Saieh

Evde bir tavanarası katı var ve burda bir resim atölyesi bulunuyor. Bu mekanın dilini güçlendirmek için kendi dilinde oldukça büyük bir yere sahip olan ahşap taşıyıcı sistemi kullanmış Alvar Aalto.


RELATED POST