READING

MIT Baker House Öğrenci Yurdu

MIT Baker House Öğrenci Yurdu

MIT Baker House Öğrenci Yurdu - Alvar Aalto

©Flickr: Gunnar Klack

Mimar: Alvar Aalto
Yer: Boston, MA, ABD
Yapım yılı: 1946-1948

Alvar Aalto, MIT’de (Massachussets Institute of Technology) profesörlük yaptığı 1946 yılında okulun yatakhane binası Baker House Öğrenci Yurdu’nu tasarladı. Yurt binasına, 1950 yılında bir uçak kazası sonucu hayatını kaybeden Everett Moore Baker’ın adı verildi. Günümüzde hala MIT’li öğrencilerin kaldığı Baker House, okulun en ikonik yapılarından bir tanesi. 

MIT Baker House Öğrenci Yurdu - Alvar Aalto

©Fiveprime

Binanın kıvrımlı formu, bir yılanı andırıyor. Aalto, Charles Nehri’nin kuzeyinde yer alan binanın her bir odasında kalan öğrencilerin odalarından nehri görebilmelerini istemiş. Yapının formu bu ilke üzerinden şekillenmiş. Aalto, binanın kuzey cephesinde hiçbir oda bulunmasını istememiş. Bu nedenle tüm odalar tek bir koridor etrafında, doğu-batı doğrultusunda yerleştirilmiş. Bazı odalar kuzeye doğru genişleyerek çift kişilik veya üç kişilik öğrenci odalarını oluşturmuş.

MIT Baker House Öğrenci Yurdu - Alvar Aalto

©Flickr: Mandy Thomas

Yapının kuzey cephesine odalar yerleştirmek yerine, Aalto, bu cepheye tek koridoru birbirine bağlayan tek kollu bir merdiven istemi tasarlamış. Bu merdiven binanın cephesinde bir çıkıntı oluşturarak yapıya orijinal bir kimlik kazandırıyor.

Baker House’ın kıvrımlı formu, içerisindeki odaların şekillerini de etkilemiş. Yurtta her katta değişiklik gösteren toplam 22 farklı oda tipi bulunuyor. Bu 22 oda tipi, genel olarak benzer tasarım prensiplerine sahip olsa da her birinin iç mekan oryantasyonu birbirinden farklı. Bu nedenle odaların içine, odaya özel mobilyalar tasarlanmış.

MIT Baker House Öğrenci Yurdu - Alvar Aalto

©Wikimedia Commons

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu üniversite yapısında olduğu gibi, Baker House’ın cephesinde de kırmızı tuğla kullanılmış. Öğrenci yurdundaki kırmızı tercihi ve yapının kıvrımlı formu, daha dikdörtgensel ve kireç taşı ile kaplanmış ortak oda ile bir tezat oluşturuyor. Yapıya bağlı olan ortak oda, Baker House ile karşılaştırıldığında çok daha sakin, durağan bir mekan olarak tanımlanabilir.

MIT Baker House Öğrenci Yurdu - Alvar Aalto

©ArchDaily

Binanın cephesinde kullanılan kırmızı tuğla, iç mekanda da tercih edilmiş. Taşıyıcı kolonlar alt katlarda alçı ile kaplıyken, ikinci kattan sonra alçı yerini ahşap kaplamaya bırakıyor. Baker House inşa edildiği 1948 yılından günümüze kadar pek çok kere restore edilmiş. Binanın tüm pencereleri değiştirilmiş, bina engelli dostu hale getirilmiş ve yurdun tüm mekanik kısımları yenilenmiş. Yurt MIT’in bünyesindeki bir başka yurt olan MIT Simmons Hall gibi hala hizmet vermekte.RELATED POST