The Kensington

The Kensington - Zaha Hadid Design

©JCDecaux

Mimar: Zaha Hadid Architects
Yer: Londra, Birleşik Krallık
Yapım yılı: 2018

Zaha Hadid Design tarafından tasarlanan The Kensington, Londra’nın görsel iletişim elemanları olan billboardların dizayn dilini yeniden kurguluyor. Proje, dünyaca ünlü iletişim ve reklamcılık markası JCDecaux Grup’un reklamcılık dilini 21. yüzyıl standarlarına göre yeniden şekillendirme çabasının bir sonucu.

The Kensington - Zaha Hadid Design

©Luke Hayes

1964 yılında kurulan JCDecaux grubu kurulduğu yıldan itibaren reklamcılık üzerinden kent mobilyaları tasarlıyor. Günümüzde ise firma tamamen üzerindeki reklamlar üzerinden finanse edilen; otobüs durakları, banklar, tuvaletler, çöp kutuları, Wi-Fi noktaları ve telefon şarj istasyonları gibi kentsel ürünler ve servisler üretiyor. The Kensington da grubun bu çalışmalarının bir ürünü.

The Kensington - Zaha Hadid Design

©Luke Hayes

The Kensington, Zaha Hadid Design’ın tasarladığı ilk billboard. Londra’nın en işlek caddelerinden biri olan Batı Cromwell Yolu üzerinde bulunan yapı modern tasarım ile dijital reklamcılığı bir araya getiriyor. Kıvrımlı mat çelik bir bant olarak tanımlanabilen strüktürün üzerine yapının formu ile uyumluluk gösteren dijital bir ekran yerleştirilmiş.

8mm piksel aralığına sahip 26 metreye 6 metre ebatlarındaki yüksek çözünürlüklü ekran, billboard üzerindeki reklamların metrelerce uzaktan görülebilmesini sağlıyor. Strüktürü tamamlayan çelik yapının boyutları ise 30 x 9 metre.

The Kensington - Zaha Hadid Design

©Luke Hayes

Çeliğin kıvrımlı ve çift kabuklu yapısı Londra sokaklarındaki yaya ve araç trafiğinin dinamizmine referans veriyor. Paslanmaz çelik bazı noktalarda kıvrılarak dijital ekranın çerçevesini oluşturuyor. Yapının kıvrımlı formu sayesinde sokak üzerindeki farklı noktalardan bakıldığında yapı farklı şekillerde algılanabiliyor.

The Kensington - Zaha Hadid Design

©JCDecaux

The Kensington, alışılagelmiş billboard tasarımlarından oldukça uzak. Projenin sorumlu mimarı olan Melodie Leung, yapının sıradışı tasarımının pek çok markanın reklamcılık stratejilerinin sınırlarını zorlayacağına inanıyor. Bu bağlamda The Kensington medya ve görsel iletişim tekniklerini değiştirebilecek bir tasarım. Böylece billboardlar şehrin çirkin unsurları olmaktan çıkarak birer sanat eserine dönüşebilir.


RELATED POST