Paris Adalet Sarayı

Paris Adalet Sarayı - Renzo Piano Building Workshop

Mimar: Renzo Piano Building Workshop
Yer: Paris, Fransa
Yapım yılı: 2017

Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlanan Paris Adalet Sarayı (Paris Courthouse), Paris’in yargı kurumlarını tek bir çatı altında topluyor. 2018 yılının Nisan ayında kullanımına başlanacak yapı, Paris’in kuzey ucunda bulunuyor. 160 metre yüksekliğe ulaşan Paris Adalet Sarayı, hacim olarak küçülen kütlelerin bir araya gelmesiyle oluşan transparan ve ince bir kütle. Yapının bu formu, bu büyük kütlenin işlevsel olması ve kolay kullanılabilmesini sağlıyor.

Paris Adalet Sarayı - Renzo Piano Building Workshop

© Sergio Grazia

Paris belirli bölümlerden (arrondissement) oluşan bir şehir. Paris Adalet Sarayı projesinden önce, Paris’te şehrin merkezi etrafında kümelenen ve şehrin farklı bölümlerinde bulunan bölgesel asliye mahkemeleri, polis mahkemeleri, kamu mahkemeleri ve yerel mahkemeler gibi pek çok yargı ve hükümet kurumu bulunmaktaydı. Fransız Hükümeti, özel kurumlar ile ortak bir şekilde çalışarak tüm bu yargı kurumlarını tek bir noktada toplamayı amaçladı ve ortaya Paris Adalet Sarayı projesi çıktı. Yeni projenin inşa edileceği yer olarak Paris’in Clichy-Batignolles bölgesi seçildi. Bölgenin hem Paris’in farklı yönetimsel alanlarının ve şehir dışındaki yerleşimlerin kesişim noktasında bulunması hem de toplu taşıma ile kolayca erişilebilir bir nokta olması Clichy-Batignolles’i bu proje için uygun bir nokta haline getirdi.

Paris Adalet Sarayı - Renzo Piano Building Workshop

© Renzo Piano Building Workshop

Yapı, boyut olarak küçülen dört birleştirilmiş kütle olarak tasarlanmış. Bu hacimlerden en alt kotta olan uzun ve alçak olanı, Georges-Eugene Haussman’ın Paris şehir planlarındaki ölçülere uygun şekilde tasarlanmış. Diğer üç kütle ise her biri 10 katlı birer dikdörtgen prizma şeklinde. Yapının bu şekilde yükselmesi, her 10 katta bir geniş ve ferah terasların oluşmasını sağlıyor. Toplam olarak bir hektar genişliğinde, 500 ağaç dikilmiş ve peyzaj düzenlemesi yapılmış bu teraslar yapının genel hissini değiştiriyor ve Adalet Sarayı’nın içinde daha rahat mekan alternatifleri sunuyor.

Paris Adalet Sarayı - Renzo Piano Building Workshop

© Sergio Grazia

Paris Adalet Sarayı’nın 35 metre genişliğindeki kulesi, 160 metre yüksekliğindeki bir yapıya göre oldukça ince. Binanın bu şekilde tasarlanması, yapının içine olabildiğince güneş ışığı girmesini ve yapının dış dünya ile etkileşim içinde olmasını sağlıyor. Yapının iki uzun cephesindeki çift cidarlı cephelere dikey bir sirkülasyon kovası eklenmiş durumda. Asansörleri bulunduran bu kova, ziyaretçilere Paris manzarası eşliğinde bir asansör yolculuğu sunuyor.

Paris Adalet Sarayı - Renzo Piano Building Workshop

Render

Yapıya, Porte-de-Clichy caddesinde bulunan 6,000 metre karelik bir meydandan giriliyor. Binanın girişinde bulunan geniş salon, Paris Adalet Sarayı’nın toplanma noktası konumunda. Yapının geri kalanına ulaşım buradan sağlanıyor ve bu salonda 50 adet resepsiyon masası bulunuyor. Bu büyük salon, tamamen cam bir cephe ile kaplanmış durumda. Böylece yapının içi dışarıdan görülebiliyor ve RPBW tarafından yaratılan transparan ve geçirgen mimari kimlik yapının girişinde vurgulanmış oluyor.

Paris Adalet Sarayı - Renzo Piano Building Workshop

© Renzo Piano Building Workshop

Paris Adalet Sarayı’nın iç mimarisi üç galeri boşluğu ile canlandırılmış durumda. Binanın merkezinde bulunan 64×16 metre genişliğindeki galeri boşluğu dört kat yüksekliğe çıkarken, binanın kuzey ve güney bölümlerinde bulunan 16×16 metre genişliğindeki iki atrium ilk hacmin tavanına kadar yükseliyor. Kuzey ve güney atriumlar, yapının birinci hacmini örten teras çatı ile kapatılmış durumda ve atriumlar teras çatıdaki açıklıklardan binanın içine güneş ışığı alıyor.

Paris Adalet Sarayı - Renzo Piano Building Workshop

© Renzo Piano Building Workshop

Yapının içindeki açıklıklara bakan katlarda yukarı çıkıldıkça mahkeme salonlarıyla karşılaşılıyor. Bu salonların hepsi dolaylı olarak avluların sağladığı doğal güneş ışığından faydalanıyor. Paris Adalet Sarayı’nın içindeki yatay ve dikey sirküasyon elemanlarının zenginliği, her bir mahkeme salonuna kolayca ulaşılabilmesini sağlıyor ve böylece devasa yapının içinde sorunsuz bir erişim ağı oluşuyor. Yapıyı oluşturan diğer hacimler ofisleri ve toplantı odalarını barındırıyor. Hakimlerin, savcıların ve yargıçların odaları bu hacimlere yerleştirilmiş.

Paris Adalet Sarayı - Renzo Piano Building Workshop

© Sergio Grazia

Paris Adalet Sarayı, tasarımında kullanılan sürdürülebilir mimari teknikler ile ön plana çıkıyor. Yapının cephesine yerleştirilen fotovoltaik paneller ile güneş ışığından enerji üretimi sağlanıyor. Yapının transparan, cam ile kaplı cephesi ve binanın içinde bulunan avlular yapının doğal güneş ışığından olabildiğince faydalanmasına ve yapının içinin doğal olarak havalandırılmasına olanak sağlıyor. Yapıda aynı zamanda yağmur suyu toplama sistemleri bulunuyor. Tüm bu çevresel çözümler ile Paris Adalet Sarayı, gelecekte inşa edilecek yüksek binaların enerji kullanımı için bir referans binası olacak.

 


RELATED POST