Park Güell

Park Güell - Antoni Gaudi

© Samuel Ludwig

Mimar: Antoni Gaudi
Yer: Barselona, İspanya
Yapım yılı: 1900-1914

Park Güell, dönemin kraliyet üyesi Eusebi Güell’in isteği üzerine, Barselona’nın aristokratlarının kullanımı için Antoni Gaudi tarafından tasarlanmış. Günümüzde şehrin en popüler ikonlarından biri olan park, panoramik manzaraya sahip terası ve etkileyici girişi ile hem eşsiz bir mimari eser hem de önemli bir turistik kent simgesi.

Park Güell - Antoni Gaudi

© Samuel Ludwig

Park Güell, orijinal olarak bir konut kompleksi olması amacıyla tasarlanmış. Ancak planlanan evlerden yalnızca iki tanesi tamamlanmış. Tamamlanan evlerden biri, Francesc Berenguer tarafından Gaudi’nin kullanımı için tasarlanmış. Park 1923 yılında halkın kullanımına açılmış. Gaudi’nin evi ise ünlü mimarın kendi işlerinin sergilendiği bir müze olarak hizmet veriyor.

Park Güell - Antoni Gaudi

© Samuel Ludwig

Gaudi’nin tasarımı, 1898 yılında başladığı ve 1915 yılında ekonomik zorluklar nedeniyle yarım bıraktığı Colonia Güell kilisesinin tasarımı ile benzerlikler taşıyor. Gaudi’nin iki eserinde de kıvrımlı taş kolonlar, yerel tuğla ve taşların kullanımı gibi strüktürel ve malzeme tercihi açısından benzerlikler mevcut.

Gaudi, kendi gösterişli mimari uslübu ile doğanın sadeliğini birleştirerek ortaya özgün bir mimari dil çıkarıyor. Parkı oluşturan yapılar, topraktan çıkan bir ağaç gibi yükseliyor, ancak doğanın içinde tamamen kaybolmuyor. Böylece yapısal elemanlar hem doğa ile uyum içinde olabilirken aynı zamanda dikkat çekmeyi başarıyor.

Park Güell’in en dikkat çekici noktalarından biri, Barselona şehrinin panoramik manzarasına bakan terası. Gaudi, terasa parkın kıvrımlı akışına eşlik eden bir bank tasarlamış. Terasta kullanılan renkli mozaikler, seramik parçaları ve demir parmaklıklar parkın hareketli atmosferine eşlik ediyor. Bankın yanında ise farklı renklerdeki mozaiklerden yapılmış “El Drac” (Ejderha) olarak bilinen bir heykel var.

Park Güell - Antoni Gaudi

© Wikimedia Commons

Terastaki kıvrımlı yapı ve merdivenler, etrafı çevrilmiş pek çok yarı açık alan oluşturuyor. Boylece park daha sosyal bir kimlik kazanıyor. Gaudi, parkın pek çok yerine Katalan nasyolizmini simgeleyen motifler ve dini semboller yerleştirmiş. Katalan mimar Josep Maria Jujol, Park Güell’in tasarımında Gaudi’ye çok yardım etmiş fakat günümüzde ismi göz ardı ediliyor.

Park Güell - Antoni Gaudi

© Wikimedia Commons

Kullanılan dinamik ve renkli malzemeler ve kıvrımlı mimari yapısı ile Park Güell, kendisini çevreleyen doğanın bir parçası olmayı başarıyor. Parkın içindeki doğal yaşam olabildiğince korunmuş durumda. Parkta Barselona’ya özgü papağan ve diğer kuş türleri yaşıyor. Gaudi, parkın bazı noktalarına özel olarak tasarladığı kuş yuvaları yerleştirmiş.

Antoni Gaudi’nin Barselona’daki diğer eserleri Casa Mila ve La Sagrada Familia‘yı sitemizden okuyabilirsiniz.


RELATED POST