Rachofsky Evi

Rachofsky Evi - Richard Meier

Mimar: Richard Meier
Yer: Dallas, ABD
Yapım yılı: 1991-1996

Rachofsky Evi, Richard Meier tarafından Howard Rachofsky’nin kullanımı için tasarlanmıştır. Günümüzde Rachofsky ailesinin sanat eserleri koleksiyonunun sergilendiği bir müze görevi görse de, Rachofsky Evi, aile evi özelliğini kaybetmemiş. Rachofsky ailesi çocuklarının doğumunun ardından daha geniş bir eve geçseler de Rachofsky Evi’ni kullanmaya devam etmişler.

Rachofsky Evi - Richard Meier

© Scott Frances – richardmeier.com

Richard Meier, tasarımında birkaç önemli nokta üzerinde durmuş; iç ve dış mimarinin birbiri ile ilişkisi, insan yapımı olan ev ile dışarıdaki doğal peyzajın uyumu, güneş ışığının yaşanan yerler üzerindeki etkisi ve toplum ile özel yaşam alanının ilişkisi. Howard Rachofsky bekarken tasarlanan Rachofsky Evi, aile yaşam tarzına uymayan bazı özellikler gösteriyordu. Yalnızca bir kişinin yaşaması için tasarlanan ev, bu bağlamda mimarinin ödünler vermeden yaşam alanı oluşturma deneyi olarak da görülebilir.

Rachofsky Evi - Richard Meier

© Scott Frances – richardmeier.com

Dallas’ta, şehirden uzak bir arazide bulunan Rachofsky Evi, toprak üzerine yerleştirilmiş siyah, granit bir podyum üzerinde duruyor. Bu siyah podyum üzerinde yükselen beyaz kütle, pilotis adı verilen kolonlar üzerinde, yer seviyesinden yüksekte duruyor. Evin genel kütlesi opak bir kutuyu andırıyor. Kütlenin bazı kısımlarında açılmış delikler içeriye güneş ışığı ve havanın girmesini sağlıyor.

Birbirini takip eden katmanlar şeklinde tasarlanmış hacimler, granit podyumdan çıkarak evin genel mekanlarını oluşturuyor. Evin ön kısmı yaşam alanlarını kapayan metal bir cepheye sahip. Kuzey ve batı cephelerde ise geçirgen cam perde duvarlar bulunuyor.  Evin arka kısmında, granit podyumun üstünde bir yansıma havuzu bir de yüzme havuzu var.

Rachofsky Evi - Richard Meier

© Scott Frances – richardmeier.com

Üç katlı evin içinde sirkülasyon iki ayrı merdiven ile sağlanıyor. Evin güney kısmında bulunan merdiven tamamen kapalı, spiral bir merdiven. Kuzey bölümdeki merdiven ise açık bir dönel merdiven. Evin içinde iki farklı merdiven olması, yapının iki farklı fonksiyonuna hizmet ediyor. Merdivenlerden biri yapının ev kısmı için Rachofsky ailesinin kullanımı için tasarlanmış. İkinci merdiven ise müze kısmı için ziyaretçilerin kullanması amacıyla binanın içine yerleştirilmiş.

Rachofsky Evi - Richard Meier

© Scott Frances – richardmeier.com

Ziyaretçilerin kullanması için tasarlanan merdiven fuayeden birinci kattaki iki kat yüksekliğindeki oturma odasına çıkıyor. Silindir şeklindeki özel merdiven ise birinci kattan başlıyor ve ikinci kattaki kütüphaneye, üçüncü kattaki ebeveyn yatak odasına çıkıyor. Evin üçüncü katında bir yatak odası, ayrı bir çalışma odası ve bir spor odası bulunuyor. Her bir oda bahçeye ve evin içindeki yaşam alanlarına bakıyor.

 


RELATED POST